Mapa Slunce
Nám nejbližší hvězdou je Slunce. Mělo by tudíž být i hvězdou plně prozkoumanou, která už pro nás nemá žádnou záhadu. Ale to neplatí ani z daleka.
O dějích uvnitř Slence získáváme informace ze záření jež na Zemi dopadá. V posledních desetiletích na něj uírají své citlivé senzory i sondy, vyslané do vesmíru proto, aby naši mateřskou hvězdu nepřetržitě sledovaly. K projektu SOHO přibyla dvojice sond STEREO, dodávajících obrázky z nichž můžeme obří těleso Slunce sledovat prostorově.
Veškerý důmysl astronomů a fyziků nás vedl k poznání některých zákonitostí, které na Slunci a v jeho nitru nacházíme. Stále ale neumíme odpovědět na to, proč mají částice sluneční atmosféry (koróny) energii rovnající se několika milionům stupňů Celsia, když má povrch Slunce, jímž musejí zákonitě projít, jen cca 6000°C. Vysvětlit dopodrobna všechno, co se na Slunci děje, je nesmírně náročný úkol. V naší interaktivní aplikaci se můžete seznámit se současným stavem poznání. Příjemnou zábavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?