Má jen špatnou náladu? Deprese u dětí a dospívajících jsou po covidu častější. Jaké mají projevy? A kdy zavolat psychologa?
Dospívání je jedno z nejsložitějších a nejdůležitějších období života každého člověka. Organismus reaguje na různé fyziologické změny. Děti se vyrovnávají se změnami postavy, mají nové zájmy, citlivě reagují na mnohdy komplikovanou rodinnou i společenskou situaci.
„Když se tyto faktory nakumulují, může se rozvinout duševní onemocnění,“ říká doc. MUDr. Iva Dudová, zástupkyně přednosty Dětské psychiatrické kliniky 2. lékařské kliniky UK a FN Motol.
Slovo deprese je běžnou součástí naší mluvy, často nahrazuje slovní spojení „mám špatnou náladu“. „Jde ale o závažné duševní onemocnění, které může mít dalekosáhlé důsledky pro emoční i kognitivní vývoj dítěte,“ vysvětluje Dudová.
Na věku nezávislé projevy deprese:
- smutná nálada
- ztráta energie
- pocity méněcennosti nebo viny
- poruchy spánku
- poruchy soustředění
- sebevražedné myšlenky
Projevy typické pro adolescenci:
- ztráta radosti
- pocity nudy a beznaděje
- změny hmotnosti, zejména přibývání na váze
- nadměrný spánek
Depresivní poruchou trpí až 8 % dospívajících, zhruba ze dvou třetin jde o dívky. Má silný genetický základ, častěji se vyskytuje u dětí depresivních rodičů. Situaci zhoršila pandemie a s ní spojené existenční otázky.
Čtěte také
„Rodiny spolu trávily tolik času, že se demaskovaly problémy, které by se jinak ani neprojevily,“ tvrdí odbornice. Rodiče by měli zbystřit, když dítě ztrácí zájem o oblíbené činnosti, o setkání s vrstevníky, o společně sdílené aktivity.
„Chybou je takové stavy bagatelizovat. Dospívajícímu bychom měli i opakovaně nabídnout, aby o svých problémech mluvil,“ zdůrazňuje. Na druhou stranu by ale rodiče měli děti učit své těžkosti samostatně řešit.
Když si dítě řekne o pomoc:
- Mluvme s ním, a to i opakovaně
- Objednejte konzultaci u psychologa, nejlépe klinického
- Kontaktujte psychiatra (okamžitě, pokud dítě mluví o sebevraždě)
Jakou roli hraje ve zdárném dospívání pohoda v rodině? Jak dítě prožívá, když rodič jeho starosti bagatelizuje? Mají na duševní vývoj dětí a mladistvých vliv sociální sítě? A jakou pomoc nabízí adolescentům, kteří onemocní depresí, dnešní medicína?
Související
-
Pandemie způsobila velký nárůst úzkostí a deprese u dospělých, varuje odborník
„Výzkumy zatím ukazují, že běžná duševní onemocnění trvají déle, než jsme předpokládali,“ tvrdí Petr Winkler.
-
„Deprese je nemoc radosti.“ Ředitel Bohnic popisuje tři příznaky, jak skutečnou depresi poznat
Nejste schopni prožívat radost v situacích, ve kterých jste ji prožívali? Usínáte únavou, ale probudíte se nad ránem? A už vás ani jíst nebaví? Je to tu.
-
Jak na novoroční deprese? Dělejte si malé radosti, radí psychoterapeutka
Leden a únor patří k nejnáročnějším obdobím. Opadá euforie z Vánoc a lidé jsou tam, kde byli předtím, varuje pIvana Dlouhá. Dá se na novoroční depresi připravit?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.