„Deprese je nemoc radosti.“ Ředitel Bohnic popisuje tři příznaky, jak skutečnou depresi poznat
Nejste schopni prožívat radost v situacích, ve kterých jste ji prožívali? Usínáte únavou, ale probudíte se nad ránem? A už vás ani jíst nebaví? Je to tu.
Jak vznikají duševní poruchy? „Kombinací toho, jak je člověk odolný, co má vrozeného, jaký má centrální nervový systém. A pak je tam souvislost s aktuální zátěží. Někdy může duševní porucha vzniknout i dlouhodobým velkým stresem,“ varuje psychiatr Martin Hollý v Blízkých setkáních.
Tři příznaky deprese
Dnes roste počet depresí a úzkostně depresivních poruch. Jak je poznat? „Říkám, že deprese je nemoc radosti. Nejste schopni prožívat radost v situacích, ve kterých jste ji prožívali,“ vysvětluje Holý první příznak.
„Usínáte únavou, ale probudíte se nad ránem, točí se vám myšlenky, to je druhý příznak. A pokud se přidá neschopnost prožít pozitivní zážitek z jídla, je třeba konzultovat s odborníkem,“ ujistil Terezu Kostkovou.
Každý má slabé chvilky
„Každý člověk má své slabé chvilky. Všichni někdy v životě zažíváme stav, který se podobá některé z duševních poruch. Kdybych za sebou přišel do ordinace v některých mých životních obdobích, tak se léčím.“
Rozezná Martin Hollý, jestli někomu hrozí duševní nemoc? Jaká je úspěšnost léčby? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
V 99,9 procentech poznáme, když pacient simuluje, říká psychiatr Jiří Raboch
Duševních chorob přibývá. Klesá i věk, kdy člověk situaci nezvládá, a vyhledá odbornou pomoc. Existuje z bludného kruhu cesta?
-
Pomoc máme v sobě zakódovanou, říká psychiatr Radkin Honzák
Psychiatr Radkin Honzák si starší věk užívá. Líbí se mu Werichova věta: Blbé není stáří, ale kecy těch druhých. Jak se dívá na soužití generací a na ochotu pomáhat?
-
Psychiatr: Depresi má aspoň jednou za život úplně každý z vás. Je to civilizační choroba
Doba s sebou nese vysoké nároky. Chcete všechno „stíhat“ a pak to najednou nejde? Jste smutní, máte splín, špatnou náladu? Může to být jen únava, nebo máte „nakroče...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.