V 99,9 procentech poznáme, když pacient simuluje, říká psychiatr Jiří Raboch
Duševních chorob přibývá. Klesá i věk, kdy člověk situaci nezvládá, a vyhledá odbornou pomoc. Existuje z bludného kruhu cesta?
„Předpokladem duševní pohody je fungující rodina, práce, která vás baví a koníčky,“ říká psychiatr a sexuolog Jiří Raboch. „Dřív lidé pracovali fyzicky, jedli střídmě a chodili spát, když byla tma. Dnes jedete autem do práce, tam celý den bušíte do počítače, pak jedete autem domů. Pracovní stresy vedou k tomu, že si lidé neudělají čas ani na kvalitní jídlo. Pak přichází civilizační choroby i duševní poruchy.“
Simulovat lidem neradím
Dokáží pacienti ošálit psychiatra? „Není to časté, ale ani úplně vzácné. Třeba člověk, který zpronevěřil velké peníze, má tendenci uniknout směrem do psychiatrie. Já to lidem neradím. Když člověka více týdnů pozorujeme, tak v 99,9 % simulaci odhalíme.“
Jaký je rozdíl mezi depresí a vyhořením? Je setkání se studenty obohacující? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Chcete být duševně zdraví? Sem tam si dejte sklenku, radí psychiatr Jiří Raboch
Podle Woodyho Allena má prý v Americe každý svého cvokaře. Češi se tomu pomalu blíží, ale dá se proti tomu hodně dělat. Zdravý životní styl je samozřejmostí.
-
Svědomí se začíná probouzet v tichu, proto se obklopujeme hlukem, říká psychiatr Max Kašparů
Jak se vyznat v našem proměňujícím se světě a ve společnosti, která si není jistá, na jakých hodnotách chce v budoucnu stát?
-
Psychiatr: Depresi má aspoň jednou za život úplně každý z vás. Je to civilizační choroba
Doba s sebou nese vysoké nároky. Chcete všechno „stíhat“ a pak to najednou nejde? Jste smutní, máte splín, špatnou náladu? Může to být jen únava, nebo máte „nakroče...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.