Pandemie koronaviru způsobila velký nárůst úzkostí a deprese u dospělé populace, varuje ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler

15. prosinec 2021

„Výzkumy zatím ukazují, že běžná duševní onemocnění trvají déle, než jsme předpokládali,“ tvrdí Petr Winkler v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„V době lockdownů narostl výskyt depresí a sebevražd až třikrát nejen u nás, ale i ve světě. Omezení kontaktů s ostatními, omezení koníčků... To jsou věci, které s duševním zdravím úzce souvisí,“ vysvětluje odborník.

„Co zatím nevíme je, jaký bude mít pandemie dlouhodobý dopad. Máme k dispozici výzkumy, které ukazují, že v reakci na konkrétní stresor, jako je pandemie, trvají běžná duševní onemocnění déle, než jsme si mysleli,“ upozorňuje ředitel Národního ústavu pro duševní zdraví Petr Winkler.

Jak se snaží zvyšovat gramotnost u veřejnosti v oblasti duševního zdraví? Existuje i prevence? Jsou školy otevřené programům výchovy k duševnímu zdraví?

autoři: Adéla Gondíková , mis
Spustit audio

Související