Lenka Civade-Horňáková: Zachránil tisíce životů, a přece měl Vladimír Vochoč zmizet z naší paměti
„Ten člověk se razítkem, v němž měl moc, postavil nacismu.“ Jenže v 50. letech byl u nás odsouzen ve vykonstruovaném procesu. Teprve nedávno získal diplomat Vladimír Vochoč významné ocenění Spravedlivý mezi národy.
Poslední kniha spisovatelky Lenky Civade-Horňákové Symfonie o novém světě se inspirovala skutečným osudem někdejšího československého konzula v Marseille. Právník a diplomat Vladimír Vochoč působil ve Francii v letech 1938 až 1941 a během té doby zachránil na 2500 životů.
Vydával pasy židovským uprchlíkům, kterým se tak podařilo utéct do zámoří. Ocenila ho za to Organizace spojených národů i jeruzalémský památník obětem holokaustu Jad Vašem titulem Spravedlivý mezi národy. O nás se ale o něm prakticky neví.
Vladimír Vochoč (stojící první zleva) na společeném snímku s ministrem zahraničí Janem Masarykem.
Záchrana před neexistencí
Vochoč byl totiž v 50. letech 20. století v tehdejším Československu odsouzen ve vykonstruovaném procesu. „Ani já jsem ještě před 10 lety neměla ani ponětí o jeho existenci. A to byla jedna z hlavních motivací,“ přiznává autorka knihy v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.
Čtěte také
„Byla jsem naprosto unesena jeho příběhem,“ přiznává Lenka Civade-Horňáková. „Ten běh dějin, kdy nikdy není nic jisté. Ten člověk mohl opravdu úplně zmizet z naší kolektivní paměti. A jen přesvědčení několika málo lidí ho zachránilo od té neexistence.“
„Já sama jsem byla oslněná tím, že ten, kdo dělá dobře svou práci, může být hrdinou. Protože ten člověk se razítkem, v němž měl moc, postavil nacismu. Překročil všechny možné předpisy a zákony, které tehdy platily, protože se držel toho důležitějšího. Zákona lidství a československé ústavy.“
Vichistická Francie
Ve Francii totiž tehdy fungoval vichistický režim a Vochočovi hrozilo, že ho vichistická policie vydá do rukou nacistům. „Francouzi ho dokonce poslali do hlídaného vězení. Ale proto, aby ho uchránili před nacisty, kteří si na něj brousili zuby. Myslím, že tohle setkání s gestapem by nepřežil.“
„Francie byla tehdy rozpůlena vedví. Byly tam dvě vlády. Ta vichistická byla zaprodaná,“ vysvětluje spisovatelka žijící ve Francii. „Francie byla v podstatě v občanské válce. Půlka Francie byla postavena proti druhé půlce. A nejen zeměpisně.“
Čtěte také
„Tohle téma se teď ve Francii ale konečně otevírá. Myslím, že pořád není všem Francouzům úplně jasné, co se tenkrát stalo.“
Další témata rozhovoru: rozdíly mezi psaním v češtině a ve francouzštině; témata české literatury; osud československého konzula ve Francii Vladimíra Vochoče; aktuální situace ve Francii.
Související
-
Nicholas Winton. Málem zapomenutý anděl
Žil obyčejný život, a přesto ho dnes známe jako filmového hrdinu. Jeho zbraní byla jen dobrá vůle, a přece se nezalekl ani hitlerovského Německa. Napsal Tomáš Syrovátka.
-
Z poválečného chaosu zachránila čtyřicet dětí. Domů ale nesměla. Osudové ženy: Josefína Napravilová
Uměla několik jazyků a milovala všechno živé. Při Pražském povstání zachraňovala zraněné a pak se do zničené Evropy vydala hledat odvlečené české děti.
-
Přepis: Jak to vidí Lenka Horňáková-Civade – 26. listopadu 2021 / 18. ledna 2022
Hostem byla spisovatelka Lenka Horňáková-Civade.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.