Kůzlátka, neotvírejte vrátka! Jak se bránit energošmejdům, radí dTest
Pojem energošmejdi se vžil pro všechny nepoctivé podomní prodejce energií. K tomu, aby důvěřivce chytili do pasti, využívají mnoho triků, ale i rad svých právníků. Jak se před nimi bránit?
„Nejlepší radou je vůbec neotvírat dveře,“ říká právnička časopisu dTest Soňa Libigerová. „A protože se elektrošmejdi neštítí ničeho, platí zde více než jinde, že na hrubý pytel hrubá záplata. Tedy pokud už lidi otevřou, něco podepíšou a následně zjistí, že naletěli, pak se hlasitě ozývat, bombardovat je nebo vyhrožovat médii.“
Kdo všechno je energošmejd?
Jak vysvětluje Soňa Libigerová, může jít jednak o zástupce dodavatelů, i když dodavatelé se k nim nikdy nehlásí. Nebo to jsou zprostředkovatelé mající vlastní společnost, kteří se živí tím, že zprostředkovávají aukce energií.
Čtěte také
„Dalším problémem je, že energošmejdům ve skutečnosti ani tolik nejde o uzavření smlouvy jako o to, aby od lidí získali smluvní pokutu. A ta se může pohybovat v řádu 5000 korun a může chodit opakovaně,“ dodává právnička.
Velmi nebezpečnou praktikou energošmejdů je i vylákání vyúčtování energií nebo původní smlouvy. „Energošmejdi si z dokumentů totiž můžou opsat důležité údaje k uzavření smlouvy a uzavřou ji za Vás,“ varuje Soňa Libigerová.
Řešení?
Co dělat, když už k neuváženému uzavření nové smlouvy došlo? „U smluv sjednaných na dálku, tedy přes telefon, internet, ale i při domovním prodeji, lze do 14 dnů od smlouvy odstoupit.“
Lhůta se dále prodlužuje až na jeden rok, jestliže klient nebyl poučen o svém právu prostřednictvím formuláře. V případě problému se dá také obrátit na dozorový orgán – tedy na Českou obchodní inspekci v případě zprostředkovatelů aukcí nebo na Energetický regulační úřad, pokud jde o zástupce dodavatele.
V současné situaci podomních prodejů sice ubylo, ale přibylo smluv uzavíraných po telefonu. Tady pozor na slůvko ano. Jeho vyslovení kdykoli během telefonátu totiž může vést k uzavření smlouvy. Energošmejdi, kteří si hovor nahrávají, si ho bohužel také dokážou sestříhat tak, jak potřebují. „Rada je nahrát si hovor taky,“ uzavírá Soňa Libigerová.
Související
-
Energetičtí šmejdi se přesunuli na telefonní linky, varuje právnička časopisu dTest
Jednou z nejčastějších agend spotřebitelské poradny časopisu dTest jsou spory týkající se smluvních pokut. Podle právničky Soni Libingerové se mohou táhnout až několik let.
-
Ochrana před ‚energošmejdy‘ stále chybí. Novela zákona dál leží ve sněmovně
Spotřebitele chrání před nepoctivými zprostředkovateli energií pouze Deklarace na ochranu spotřebitele 2.0. Jenže k ní se nezavázaly zdaleka všechny společnosti na trhu.
-
Chcete ušetřit za energie? Vyměňte žárovky nebo dodavatele
V porovnání cen energií se sousedními státy si Česká republika příliš dobře nevede. Existují však opatření, která mohou spotřebitelům pomoci výrazně ušetřit.