Když se s gorilami potkáte tváří v tvář, je to jeden z nejúchvatnějších zážitků, ví Miroslav Bobek

27. září 2022

Mluví o gorilách jako o kamarádech. „Označení zvíře je u nich nesprávné. Před lety, ještě když jsem byl v rozhlasu, jsem o nich začal mluvit jako o trochu jiných lidech,“ vzpomíná. Co všechno zažil za dobu svého ředitelování? Jak odpovídá na otázku, které zvíře má nejraději? Chtěl pracovat se zvířaty už od dětství? Jaké poznatky nasbíral během svých cest po světě?  

„Gorily jsou inteligentní,“ přesvědčuje Miroslav Bobek. „A vidět je v přírodě, setkat se s nimi tváří v tvář bez toho, aby vás oddělovalo sklo, je jeden z nejúchvatnějších zážitků, jakého se vám v životě může dostat. Jsou to bytosti nesmírně blízké lidem.“

Miroslav Bobek

Podle Bobka se prostor pro zvířata po celém světě neustále zmenšuje. „Situace je zoufalá. Za necelých 20 let, co jezdím do Kamerunu, zmizelo tolik deštného pralesa... Člověk má obavu, jestli to, co dělá, má nějaký smysl. A jestli se to někde zastaví.“

Má nějaký návod, jak chránit přírodu? Ten prý dává v předmluvě k jeho knize Ryšavý knihovník světoznámá primatoložka Jane Goodall. „Omezit spotřebu, žít skromněji a přemýšlet nad tím, jak pomoct,“ cituje autor a ředitel pražské zoo.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související