Když se s gorilami potkáte tváří v tvář, je to jeden z nejúchvatnějších zážitků, ví Miroslav Bobek

27. září 2022

Mluví o gorilách jako o kamarádech. „Označení zvíře je u nich nesprávné. Před lety, ještě když jsem byl v rozhlasu, jsem o nich začal mluvit jako o trochu jiných lidech,“ vzpomíná. Co všechno zažil za dobu svého ředitelování? Jak odpovídá na otázku, které zvíře má nejraději? Chtěl pracovat se zvířaty už od dětství? Jaké poznatky nasbíral během svých cest po světě?  

„Gorily jsou inteligentní,“ přesvědčuje Miroslav Bobek. „A vidět je v přírodě, setkat se s nimi tváří v tvář bez toho, aby vás oddělovalo sklo, je jeden z nejúchvatnějších zážitků, jakého se vám v životě může dostat. Jsou to bytosti nesmírně blízké lidem.“

Miroslav Bobek

Podle Bobka se prostor pro zvířata po celém světě neustále zmenšuje. „Situace je zoufalá. Za necelých 20 let, co jezdím do Kamerunu, zmizelo tolik deštného pralesa... Člověk má obavu, jestli to, co dělá, má nějaký smysl. A jestli se to někde zastaví.“

Má nějaký návod, jak chránit přírodu? Ten prý dává v předmluvě k jeho knize Ryšavý knihovník světoznámá primatoložka Jane Goodall. „Omezit spotřebu, žít skromněji a přemýšlet nad tím, jak pomoct,“ cituje autor a ředitel pražské zoo.

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.