Porody u nás probíhají bez lidské asistence. Ne jako v kravíně, usmívá se ředitel pražské ZOO

1. červenec 2020

Největší audioportál na českém internetu

Miroslav Bobek | Foto: Elena Horálková, Český rozhlas

Host: Miroslav Bobek. Moderuje Adéla Gondíková

Mezi nedávno narozenými mláďaty pražské ZOO jsou dvě sloní samičky. „Bezprostředně jsem u porodu nebyl,“ konstatuje Miroslav Bobek.

„Ta první se narodila v březnu, v době nejtužší karantény,“ vysvětluje. „Ta druhá už se narodila do otevřené ZOO. To už jsem jel v neděli asi ve dvě ráno z chalupy, abych k ní spolu s chovateli šel. Porody u nás neprobíhají jako v kravíně, kde někdo pomáhá. Porody probíhají bez lidské asistence.“

Přesto jsou výjimky

U předchozích porodů samečků Maxe a Rudiho však byla nutná asistence chovatelů. „Byly obavy, aby slonice prvorodička nepropadla během porodu panice a slůně nezabila.“

V případě obou samiček už to ale mělo přirozený průběh. „Kolegové to jen sledovali v noci na kamerách a slonice si poradily samy.“

Slon indický

Podle ředitele Miroslava Bobka prý bylo zajímavé, že i když obě mláďata od sebe dělily týdny, byly obě stejně velké. „V první chvíli jsem se musel zeptat, které je to čerstvě narozené a bylo to tím, že ta druhá březost byla delší. Může trvat déle o celé týdny, než je průměr,“ říká na vysvětlenou v Blízkých setkáních.

Kdo sloní samičky pojmenoval? Mají jejich jména nějaký význam? Co pro něj bylo noční můrou v době koronaviru? Co je Darwinův kráter?

autoři: Adéla Gondíková , eh

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.