Miroslav Bobek: Zvířata v zoo jsou velvyslanci divoké přírody
Do zoologické zahrady nechodí za odpočinkem, ale za prací. Vymyslel projekt přímého přenosu z gorilího pavilonu Odhalení. A i jeho zásluhou je pražská zoo 7. nejlepší na světě. Je to k neuvěření, ale ještě stačí psát.
Jako šéf zoo má na starost zvěřinec čítající nejen zvířata, ale i zaměstnance, návštěvníky, marketing a další. „Když jsem poblíž zvířat, je pro mě odpočinek, bonus,“ říká s úsměvem Miroslav Bobek.
Je zoologem a práce v zoo ho hodně chytla. „Je to ta nejlepší platforma k tomu, aby člověk ukázal zvířata. Řekl, čím jsou zajímavá. A přispěl k jejich ochraně. Krásně se to všechno setkává.“
Odhalení
Projekt Odhalení katapultoval Miroslava Bobka z Českého rozhlasu do zoo. Jak ho to napadlo? „Navázalo to na projekty s čápy a hledalo se nové téma. Bylo to v době, kdy televize vysílaly Vyvolené a podobné reality show. Odhalení mělo být jejich protipól.“
Byla to na ně v podstatě odpověď. A Miroslav Bobek byl rád, že Odhalení získalo hodně fanoušků. Mělo to ale i svoji stinnou stránku.
„Byli jsme vystaveni tlaku určité skupiny lidí, kteří nám začali s chovem goril radit. Museli jsme kamery vypnout, protože by nám všichni chovatelé odešli.“ Takhle nějak to vypadá, když se někteří lidé příliš ztotožní s hrdiny nějakého seriálu.
Změna pohledu na zoo
Původně byly zoologické zahrady atrakcí. Později tam přibyl aspekt poznávací a taky aspekt ochrany ohrožených druhů. „Zoo nejsou žádnou Noemovou archou, kde přežijí. Na to jsou příliš malé. Je to spíš tak, že zvířata v zoo jsou velvyslanci divoké přírody, kteří umožňují společnosti působit v místě jejich výskytu ve prospěch jejich ochrany.“
Když svého času chtěl Josef Vágner získat do zoo nějaké zvíře, musel jet do Afriky a ulovit ho. Dnes už to tak není a Miroslav Bobek je tomu rád.
„Nemám potřebu být lovcem a přivézt nějaké to zvíře. Mě naplňuje opak. Když koně Převalského vybíhají do volné přírody,“ nastiňuje motiv unikátního projektu pražské zoo.
Nejen Pučálkovic Amina
Žirafa na pondělí. To je kniha fejetonů, které Miroslav Bobek píše už přes čtyři roky. „Těch příhod je hodně a baví mě to. Je v ní toho hodně o žirafách. Ale taky o slonech, gorilách a dalších zvířatech.“
Podle čeho fejetony vybíral? „Udělal jsem první selekci a pak je dal svým blízkým. Takže ten výběr udělali hlavně oni.“ V knize najde čtenář nejen spoustu zajímavostí ze života v zoo, ale taky hodně osobních postřehů. „Doufám, že jsem se v ní otevřel.“
Vodí do zoo své děti? Kam by chtěl pražskou zoo dovést? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.