Když něco nevím, tak to přiznám, říká nejoblíbenější učitel roku, matematikář a youtuber Marek Valášek

18. duben 2022

Anketa o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos už má svého vítěze. Stal se jím učitel matematiky Marek Valášek. „Nejkrásnější pro mě bylo vidět reakci mé ženy a mých dětí, když mě vyhlásili.“ Než si stoupnul před celou třídu, věnoval se dlouho pouze doučování. Nakonec se z něj stal i youtuber, který pomáhá dětem připravit se na maturitu a přijímačky. V rozhovoru s Terezou Kostkovou si povídají třeba o tom, jestli učí i své děti nebo jaký by podle něj měl být dobrý učitel.

Marek Valášek je sice oblíbeným matematikářem, svoje děti prý doma ale neučí. „Věřím škole, do které moje dcera chodí, a nechávám to na nich. Snažím se ji trochu pošťuchovat a rozvíjet, ale do učení jim nemluvím,“ přiznává.

Dlouho předtím, než si stoupl před třídu, pouze doučoval. Pak se z něj stal i oblíbený youtuber. „Učil jsem pro jednu vzdělávací agenturu přípravný kurz k maturitě a nestíhali jsme. Tak jsem se rozhodl ne natočit video na YouTube. Původně to bylo asi pro pět lidí, ale hrozně se to rozjelo. Tak jsem založil stránky Mathematicator a nakonec i Learntube, kde spolu s kolegy učíme i další předměty.“

Dobrý učitel by měl milovat svou práci

A jak by měl podle něj vypadat dobrý učitel? „Mně by udělalo velkou radost, kdyby všichni učitelé milovali svoji práci, dělali to s nadšením a předávali dětem radost ze svého předmětu. Ale to tak není a nikdy to tak nebude. V žádné profesi. Každá profese má své špičkové lidi, dobré lidi a slabší lidi.“

Jako důležitý vnímá při výuce i respekt a smysl pro humor. „Já se vlastně nepovažuju za vtipného člověka, ale děti mi říkají, že je se mnou zábava. Myslím, že je to tím, že si dokážu udělat legraci sám ze sebe.“

„Když udělám chybu, nesnažím se ji zakrýt. Nepotřebuju si hrát na to, že jsem dokonalý pan učitel, který má na všechno odpověď. Když něco nevím, řeknu, že nevím a zjistím,“ dodává král učitelů Marek Valášek.

Učí i své děti doma? Jak se k učení matematiky dostal? Jaký by podle něj měl být dobrý učitel? Stalo se, že jako učitel někomu nesednul?

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.