„Humor v jeho textech rozhodně je,“ hodnotí Judita Matyášová, autorka knihy S Kafkou na cestách
Kde byl Franz Kafka, byla i ona. „Tím to nekončí, protože on cestoval i po stopách svých oblíbených spisovatelů, Jel například do Paříže po stopách Gustava Flauberta,“ uvádí Judita Matyášová. Jaké mýty kolují o Kafkovi mezi průvodci? Co se stalo s pozůstalostí Maxe Broda? Viděla filmy, které byly o Kafkovi natočeny? Jaké zážitky si přivezla z Dánska? Znají Kafku v Argentině opravdu všichni?
V roce 2009 vyšla podobná kniha s jinou grafickou úpravou. S tou má ale ta současná málo společného. „V té současné je zhruba stejný počet 65 míst, ale aktualizovali jsme je, přidali další texty a fotky. Nedá se říct, že je to stejná kniha.“
To, že se Kafka velmi zajímal o cestování, se podle Judity Matyášové moc neví. „Měl krátkou dovolenou a chtěl toho stihnout co nejvíc. Je to podobné jako dnes. Ve svých cestovních denících byl podobně stručný a výstižný, jako jsou dnes lidé na sítích. Čtenář by se na něj neměl dívat s předsudkem, že bude depresivní. Protože humor a jistá poťouchlost v jeho textech rozhodně je.“
Judita Matyášová má Kafku hluboko pod kůží. „Připadá mi to neuvěřitelné, ale jsem s ním srostlá už 21 let. Asi ho nevnímám přes literární tvorbu, ale spíš přes to, čemu se věnoval, co ho bavilo a zajímalo. Pro mě to byl hlavně velmi zvídavý člověk a to je mi hodně blízké,“ uzavírá publicistka a novinářka v Blízkých setkáních.
Související
-
Franz Kafka. Cizinec v nepochopitelném světě
3. června 1924 zemřel spisovatel Franz Kafka. Jeho hrdinové jsou drceni mechanismy, které neznají, ani jim nerozumí. Kafkovo dílo se lavinovitě šíří Evropou.
-
Podle Franze Kafky byla „živoucí oheň“. Osudové ženy: Milena Jesenská
Svobodomyslná i tvrdohlavá. Novinářka, spisovatelka a překladatelka v životě prožila více důležitých lásek. Za svůj angažovaný přístup k životu nakonec zaplatila.
-
Jak chápou štěstí v různých koutech světa? Zjišťují cestovatelé Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík
Co je štěstí? Muška jenom zlatá? Pro cestovatelku Kristýnu Tronečkovou je štěstím právě hledání pramenů štěstí. „Štěstí je víc o pocitu než o definici,“ soudí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka