Myslím, že se blížím k Ferdovi Mravencovi, práce všeho druhu, směje se virtuóz Jaroslav Svěcený

25. červen 2024

Koncertuje, natáčí a teď finišuje s organizací open-air Festivalu hudby na Dobříši. „Jsme na to všechno dva. S herečkou Zdeňkou Žádníkovou jsme to vymysleli v době covidu,“ ohlíží se. Kdo mu dal poprvé do ruky housle? O čem bude jeho nová kniha? Co je pro něj kromě houslí klenotem? Ve kterých zajímavých zemích koncertoval?

Jaroslav Svěcený

„Herečka Zdeňka Žádníková je odtamtud a má tam rodinu. A já ten zámek odjakživa miloval. Hrajeme venku a zámek ožil.

Začátky prý byly vyloženě tvrdé. Ale dnes to začalo nabírat na intenzitě a lidi tam začali jezdit za hudbou z celé republiky. Máme tam letos sopranistku Evu Urbanovou a oslovili jsme i mladé interprety. Mám radost, že se na festivalu střídají generace.“  

„Myslím, že se poměrně slušně blížím k Ferdovi Mravencovi, práce všeho druhu,“ žertuje houslový virtuóz. „V době, kdy jsme studovali na AMU, tak nás v tomto směru nikdo neučil. Všechno jsem se naučil sám z úleku,“ uzavírá Jaroslav Svěcený v Blízkých setkáních.

Housle Jaroslava Svěceného jsou vzácné a pocházejí z 18. století
autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.