Miluji éteričnost spodního prádla. První podprsenka byla z kapesníků, říká návrhářka Tereza Vu
Sama navrhuje i sama šije spodní prádlo. „Lásku k materiálům mi předala moje babička. Paličkování bylo moje dětství,“ vzpomíná Tereza Vu. Proč je pro ni šití něco jako šperkařství? Byla v dospívání vedena k tomu, aby na sobě vždy měla slušné prádlo? A co ji fascinuje na ženské duši?
„Srovnání se šperkařstvím v mém případě sedí, protože já prádlo velmi ráda ručně zdobím, našívám různé druhy krajek, korálků a krystalů a celkově se snažím pracovat na úrovni vysoké krejčoviny, protože šiju hlavně na zakázku,“ popisuje kreativní proces módní návrhářka Tereza Vu, která studovala v Londýně.
Dvojí duše ženy
Radost jí v poslední době dělá především to, že lidé začali vnímat kvalitu trochu jinak než dříve. „Začínají oceňovat, aby to bylo ušito správně a ze správných materiálů. Osobně razím pravidlo, že každý návrhář by měl vědět, jak se dělá střih a jak se věc šije. Samozřejmě ale, když dělám univerzální kolekci na e-shop, spolupracuji se švadlenami a se šicími dílnami,“ přibližuje proces tvorby.
Čtěte také
Plná dojmů je teď i z příprav módní přehlídky v Karlových Varech, kde budou k vidění šaty s prvky spodního prádla. „Éteričnost a jemnost, kterou na spodním prádle miluju, jsem zakomponovala i do modelů šatů. Celá kolekce je černá a jde o kombinaci krajky a vlny, protože záměrem bylo vytvořit ženskou siluetu.“
Tereza Vu studovala na London College of Fashion, lásku k materiálům jí ale předala babička. „Paličkování bylo moje dětství. Lásku k materiálům mám od ní. Osobně nejraději pracuji s hedvábím a francouzskou krajkou, které dokonale korespondují s ženským aspektem, že každá žena má dvě duše. Na jedné straně všechno zvládají, na druhé straně je to, jak to zvládají a jaké temnoty se s tím pojí...,“ dodává.
Související
-
Návrhářka Jitka Klett je držitelkou módního Oscara. „Občas ho někomu půjčím k pomazlení,“ vtipkuje
Oznámení v poště o tom, že získala módního Oscara, považovala zpočátku za spam. „Moc jsem tomu tenkrát nevěřila,“ vzpomíná Jitka Klett v Blízkých setkáních.
-
Když potkám na ulici svůj kabát, mám radost, že má moje práce smysl, usmívá se Daniela Flejšarová
Pro operní divu Magdalenu Koženou šije Daniela Flejšarová už třicet let. Průřez její tvorbou je aktuálně k vidění na výstavě Koncert pro dva smysly. Jak vypadá spolupráce?
-
Libuše Niklová. Její hračky se staly symbolem designu 60. let
Libuše Niklová, návrhářka hraček z umělé hmoty, se narodila 1. dubna 1934 ve Zlíně. Její hračky se staly symbolem designu 60. let, zejména kocour s ohebným trupem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.