Cvičitelka České obce sokolské: Na slet přijede i skupina děvčat z Ukrajiny. Nacvičovaly v krytu

26. červen 2024

„Mně se od začátku líbila skladba Leporelo od Ewy Farné. Kolikrát jsem ji slyšela? To asi nedokážu spočítat. Ale mám ji pořád ráda, neleze mi na nervy,“ ujišťuje jedna z autorek sletové skladby. Jaké věkové kategorie se můžou cvičení účastnit? Jaké akce budou na 17. všesokolský slet navazovat? Jaké překvapení na ni čeká při zkouškách? Jaká je historie všesokolských sletů? A je mezi dětmi a mládeží pořád zájem o fyzický pohyb?

Na 17. všesokolský slet přijede do Prahy na 20 tisíc cvičenek a cvičenců z domova i ze světa. „Přijedou z USA, Kanady, Ukrajiny, Rakouska, Francie a dokonce z Austrálie a Brazílie. Senioři to berou jako společenskou záležitost, ale někteří dokonce i nacvičují.“

„Ve skladbě Leporelo máme cvičenky z Ukrajiny. Je to skupina 40 děvčat, které žijí tam a podle posledních zpráv jsou momentálně v bezpečí. Byly ale doby, kdy nacvičovaly v krytu,“ vypráví Kateřina Machů.

Jaký má slet podle jejího názoru význam? „Je to úžasná síla, hrdost a soudržnost. Nechci, aby to znělo pateticky, ale kdo to nezažil, těžko pochopí. Tvoří se tam nová přátelství… Je hezké, jak se to propojuje,“ uzavírá cvičitelka České obce sokolské.

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.