Mluvit s dětmi o válce je v pořádku. Má to ale svá pravidla, upozorňuje dětský psycholog Václav Mertin

14. březen 2022

Jen pár stovek kilometrů od českých hranic zuří válka. To se nutně propisuje i do psychiky dětí. „Budou s námi chvilku strašně smutné, ale za hodinu jako by to pro ně nebylo. Je to sebezáchovná reakce,“ říká dětský psycholog Václav Mertin v Blízkých setkáních. V audiozáznamu také radí, jak s nimi o válce mluvit, jak se vypořádat se šikanou ruských dětí nebo třeba o tom, proč české děti nerady chodí do školy.

„Musíte počítat s tím, že děti se těm podmínkám přizpůsobují, ale nevydrží to dlouho. Budou s vámi chvilku strašně smutné, ale za hodinu jako by to pro ně nebylo. Pokud mohou, tak se radují jako předtím. Dětská psychika je spíše optimistická. Dlužno ale dodat, že dětský optimismus se odvíjí od stavu dospělého.“

Psycholog Václav Mertin komunikaci s dětmi o válce podporuje. Zároveň ale upozorňuje, že má svá pravidla. „Někdy s dětmi mluvíme velmi rozvláčně. Chceme jim předat všechno, co víme. Ale to děti nevydrží. Po pěti větách už jejich pozornost upadá. Je třeba s nimi mluvit stručně, jasně.“

Děti uprchlíků v českých školách

Děti ukrajinských uprchlíků jsou v současnosti zároveň výzvou pro české školství. „České školy a učitelé v nich mají přece jen už nějakou zkušenost s cizinci. Je ale pravda, že dnešní situace je trochu jiná. Tito lidé utíkají odněkud někam, nepřišli sem dobrovolně třeba za prací.“

„Sám do toho přesně nevidím. Ale myslím si, že těm dětem by pro větší zklidnění pomohlo být nějakou dobu mezi svými. Jsou v neznámém prostředí, musí se nějak přizpůsobovat a teď ještě přijdou do cizího kolektivu… Je to pro ně opravdu náročné. Měli bychom jim to maximálně usnadnit.“

Jako problematické také vnímá šikanu ruských dětí. „V tomto případě učitelé musí nekompromisně zasáhnout. Děti za to nemůžou. Bylo by to jenom přilévání oleje do ohně,“ dodává dětský psycholog Václav Mertin.

Jak by měli rodiče mluvit s dětmi o válce? Proč české děti nechodí rády do školy? Jak se daří českému školství zvládat šikanu? Bavila jeho samotného škola?

autoři: Tereza Kostková , Hok
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.