Mluvit s dětmi o válce je v pořádku. Má to ale svá pravidla, upozorňuje dětský psycholog Václav Mertin
Jen pár stovek kilometrů od českých hranic zuří válka. To se nutně propisuje i do psychiky dětí. „Budou s námi chvilku strašně smutné, ale za hodinu jako by to pro ně nebylo. Je to sebezáchovná reakce,“ říká dětský psycholog Václav Mertin v Blízkých setkáních. V audiozáznamu také radí, jak s nimi o válce mluvit, jak se vypořádat se šikanou ruských dětí nebo třeba o tom, proč české děti nerady chodí do školy.
„Musíte počítat s tím, že děti se těm podmínkám přizpůsobují, ale nevydrží to dlouho. Budou s vámi chvilku strašně smutné, ale za hodinu jako by to pro ně nebylo. Pokud mohou, tak se radují jako předtím. Dětská psychika je spíše optimistická. Dlužno ale dodat, že dětský optimismus se odvíjí od stavu dospělého.“
Psycholog Václav Mertin komunikaci s dětmi o válce podporuje. Zároveň ale upozorňuje, že má svá pravidla. „Někdy s dětmi mluvíme velmi rozvláčně. Chceme jim předat všechno, co víme. Ale to děti nevydrží. Po pěti větách už jejich pozornost upadá. Je třeba s nimi mluvit stručně, jasně.“
Děti uprchlíků v českých školách
Děti ukrajinských uprchlíků jsou v současnosti zároveň výzvou pro české školství. „České školy a učitelé v nich mají přece jen už nějakou zkušenost s cizinci. Je ale pravda, že dnešní situace je trochu jiná. Tito lidé utíkají odněkud někam, nepřišli sem dobrovolně třeba za prací.“
„Sám do toho přesně nevidím. Ale myslím si, že těm dětem by pro větší zklidnění pomohlo být nějakou dobu mezi svými. Jsou v neznámém prostředí, musí se nějak přizpůsobovat a teď ještě přijdou do cizího kolektivu… Je to pro ně opravdu náročné. Měli bychom jim to maximálně usnadnit.“
Jako problematické také vnímá šikanu ruských dětí. „V tomto případě učitelé musí nekompromisně zasáhnout. Děti za to nemůžou. Bylo by to jenom přilévání oleje do ohně,“ dodává dětský psycholog Václav Mertin.
Jak by měli rodiče mluvit s dětmi o válce? Proč české děti nechodí rády do školy? Jak se daří českému školství zvládat šikanu? Bavila jeho samotného škola?
Související
-
Jak se zbavit strachu a stresu z válečného konfliktu, radí psycholožka Lucie Kolaříková
Válečný konflikt je jedna z vrcholných věcí, která v lidech vzbuzuje strach a stres. „Musíme se naučit s těmito emocemi pracovat,“ vysvětluje odbornice.
-
Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním, říká psycholog Václav Mertin
Jsou dnes děti rozmazlenější? Kdy je už vysvětlování zbytečné? O tom s Terezou Kostkovou v pořadu Blízká setkání mluvil autor knihy Výchova bez trestů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.