Děti trestané fyzicky často mívají později problémy s chováním, říká psycholog Václav Mertin

7. březen 2019

Jsou dnes děti rozmazlenější? Kdy je už vysvětlování zbytečné? O tom s Terezou Kostkovou v pořadu Blízká setkání mluvil autor knihy Výchova bez trestů.

„Výzkumy zjistily, že pokud byly tříleté děti trestané fyzicky víc než dvakrát měsíčně, tak v pěti letech byly výrazně více agresivní a v devíti měly problémy s chováním,“ popisuje dětský psycholog Václav Mertin.

Proč dávat na zadek?

Dětský psycholog Václav Mertin byl na Dvojce hostem Terezy Kostkové a jejího pořadu Blízká setkání

„Já osobně si nemyslím, že když dítě plácnete přes zadek, má šok a trauma až do konce života. Ale kladu si otázku, jestli to nejde jinak. Třeba chytit dítě za ruku a ukázat, že tomu šéfujete vy. Myslím, že je důležitá laskavost, důslednost a určité nároky.“

Trpělivě vysvětlujte!

Podle Mertina byste měli vždy trpělivě vysvětlovat. „Ale nepočítejte s tím, že se podle toho bude dítě chovat. Děti dobře vědí, že udělaly něco špatně. Je třeba se bavit o tom, jak to napravíte. Ve fyzickém trestu není žádná náprava.“

Má rodič vždy stát za dítětem i proti škole? Jaký má dětský psycholog názor na ADHD? Více uslyšíte ze záznamu.

autoři: Tereza Kostková , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.