Do výchovy jsem zasahoval hlasem i rukama. Příběhy slavných: dětský psycholog Zdeněk Matějček
„Když je dítěti splněno každé přání, nepřináší to moc radosti, nemá se nač těšit.“ Účinkují: Jiří Klem, Lucie Vašinková.
Zdeněk Matějček se stal známým díky účinkování ve filmu Děti bez lásky, který srovnával podmínky vývoje dětí v ústavním prostředí a v rodině. Vchází do místnosti plné dětí, roztáhne náruč a děti se k němu rozběhnou a obejmou ho. Ty, na které se nedostalo, byly zklamané. Z veselého obrázku se stal smutný. Děti byly vyhladovělé potřebou blízkosti. Díky filmu se dětský psycholog Zdeněk Matějček dostal i k přednáškám po celém světě.
Odbojné dospívání
Jeho otec byl ředitelem hřebčína v Kladrubech. Vyrůstal tak mezi koňmi. Na fotografiích z dětství stojí vždy s pokrčenou levou nohou. Odmalička měl totiž vykloubený levý kyčelní kloub. Kulhá. Nikdo mu prý ale nedával najevo jeho zdravotní handicap.
Na konci války se v Kladrubech usídlila německá jednotka, a vybudovala si s ostatními vojáky spojení. A on jim přestřihával dráty. Málem na to doplatil jeho bratr, zachránil je ale voják, který tvrdil, že viděl skutečného pachatele utíkat pryč od statku.
Baťův fakturant-vynálezce
Po maturitě vedla jeho cesta do Baťových závodů ve Zlíně. VŠ byly za války zavřené a tady dostal místo ve vývozním oddělení, kde psal faktury. Provizorium trvalo nakonec tři roky. Aspoň prý měl možnost poznat zblízka charaktery a chování lidí.
Nejdřív začal studovat češtinu a filozofii. Ze studentské cesty po Anglii ještě před Únorem 1948 si ale přivezl dvě učebnice psychologie a obor ho zaujal. Dnes se k vyšetření používá řada technických a diagnostických vymožeností, mnohé z nich jsou jeho vynálezy.
Nejlepší je vidět dítě v akci
Stal se otcem dvou dcer, jednoho syna a dědou šesti vnoučat. Jaký způsob výchovy prosazoval sám odborník na dětskou duši? „Nějaké to mateřské plácnutí po zadnici a otcovský pohlavek také padly,“ přiznával Zdeněk Matějček.
„Co mě dokázalo vytočit, bylo, když se začaly hádat, ječet na efekt, a pak jeden na druhého žalovaly. Když na ně začala ještě ječet žena, mohl jsem zešílet. To jsem upouštěl od veškeré pedagogiky a zasáhl do dětské výchovy hlasem i rukama. Z mé strany to byl akt sebeobrany a sebezáchovy.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.