Není to práce, ale posedlost. Někdy je to se mnou asi k nevydržení, přiznává dirigent Jan Kučera
„Klavír je mým dobrým rádcem při všech zkouškách,“ odpovídá na otázku, jestli je ovládnutí nějakého nástroje pro dirigenta povinné. „Hodí se to a je to lepší,“ doplňuje. Kterou nejdelší skladbu ve své profesi dirigoval? Bolí ho po koncertě ruce? Jaké největší chyby hrozí dirigentovi? Může něco změnit při natáčení partitury? Kdy se setkal s Petrem Hapkou? Co je ZUŠ Open a co nabídne?
Dirigent vede orchestr a jeho samotného prý láska k hudbě. „Řekl bych to takhle poeticky a taky pravdivě. Cítím to tak. Je tam pořád velká vášeň, která mě neopouští. Řekl bych, že s věkem se dokonce stupňuje. Na každý koncert se těším. Neberu to jako práci, je to určitého druhu posedlost. Někdy je to se mnou možná k nevydržení. Muzikou fakt žiju, někdy jsem deset centimetrů nad zemí a přemýšlím si nad svými skladbami. Komunikace se mnou je asi složitější.“
Hudbu si Jan Kučera doma ani v autě nepouští. „Jsem jí zahlcen téměř od rána do večera. Když jedu autem, tak raději poslouchám mluvené slovo, třeba zrovna na Dvojce.“
Skladatel a klavírista má rád hudbu napříč žánry. „Jako inspiraci beru celkem jakoukoli hudbu, která je udělaná kvalitně a hezky. Trošku se vyhýbám technu či elektronické hudbě. Rockovou hudbu mám ale rád. Vyrostl jsem na skupině Europe a jejich skladba The Final Countdown je moje srdcovka,“ uzavírá v Blízkých setkáních Jan Kučera.
Související
-
Dirigent Hrůša: Když v zahraničí zní Má vlast, zcela automaticky se skloňuje i téma češství
Rok české hudby i projekt Smetana 200 reflektuje ve svých dramaturgických plánech řada kulturních institucí v Česku i v zahraničí. Existuje něco jako národní kultura?
-
Petr Hapka. Skladatel s vizáží i šarmem démonického aristokrata
Málokdo ví, že občanským jménem se Petr Hapka jmenoval Petr Josef Lehár a byl synem skvělých muzikantů, po kterých zdědil mimořádný hudební talent.
-
Žena-skladatelka? A dirigentka? Neslýchané! Osudové ženy: Vítězslava Kaprálová
Od malička byla obklopena hudbou. I tak všechny šokovala, když se v 15 letech rozhodla studovat dirigentsví. S taktovkou před orchestrem stála ale jen krátce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.