Petr Hapka. Skladatel s vizáží i šarmem démonického aristokrata

Málokdo ví, že občanským jménem se Petr Hapka jmenoval Petr Josef Lehár a byl synem skvělých muzikantů - operetní subrety Jiřiny Dinesenové a klavíristy Břetislava Lehára, po kterých zdědil mimořádný hudební talent. Narodil se 13. května 1944. Už Hapkův příchod na svět byl dramatický jako velkolepá filmové scéna, ke které bude umět jednoho dne složit nádhernou hudbu.

Jeho matku postihly na ulici porodní bolesti a do porodnice ji odvezli příslušníci gestapa, kteří náhodou právě kolem ní projížděli v autě. A v podobně vypjatých originálních peripetiích pak probíhal celý život skladatele, jehož jméno nacházíme v titulcích pod více než stovkou filmů a téměř dvacítkou televizních seriálů. Jeho cesta k hudbě nebyla právě snadná. Učitelé, kteří se mladému, talentovanému, ale vzpurnému chlapci věnovali, měli tak přísné metody, že jen zázrakem Hapkovi hudbu nadosmrti nezprotivili.

Smysl pro humor skryl vážné onemocnění

Svéráznému mladíkovi ale otevřel svoji třídu na konzervatoři Oldřich Nový, který v něm rozpoznal mimořádný talent. Z konzervatoře byl nakonec Hapka stejně vyloučen pro kázeňské přestupky, ale to už se dávno věnoval hudbě profesionálně a s nadšením se vrhl do skutečného života. Komponoval pro divadlo a záhy si díky Juraji Herzovi našel cestu i k filmu, kde se jednoznačně prosadil originalitou a melodičností.

A stejný úspěch zaznamenával i jako autor písní pro výrazné interprety a interpretky. Jeho šansony pro Hanu Hegerovou byly doslova pojem sám o sobě a jejich excentrického nonkonformního skladatele s vizáží i šarmem démonického aristokrata znala celá republika.

Když na počátku 21. století onemocněl Alzheimerem, jeho nejbližší celou nemoc podcenili právě proto, že se Hapka vždy choval takříkajíc „mimo běžné normy“ a jeho svérázný smysl pro humor dokonale skryl počáteční projevy vážného onemocnění. Po banální operaci kyčelního kloubu propukla nemoc naplno a Petr Hapka se propadl do bezčasí, ze kterého jej vysvobodila 25. listopadu 2014 milosrdná smrt.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Lucie Konášová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.