Josef Baxa: Ministři spravedlnosti se střídají jako svatí na orloji. Mají politici vůbec zájem zefektivnit soudnictví?

Justice a spravedlnost (ilustrační foto)
Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Justice a spravedlnost (ilustrační foto)

Českou justici povede už čtvrtý ministr spravedlnosti během jednoho roku. Proč rezignoval dosavadní šéf resortu Jan Kněžínek a co lze očekávat od nové ministryně?

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek před několika dny rezignoval. Unie státních zástupců považuje jeho odchod za překvapivý. Podobně ho v pořadu Jak to vidí hodnotí i bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa:

„Jestliže někdo přijme roli člena vlády, mělo by to být rozhodnutí velmi odpovědné a s předpokladem, že bude funkci vykonávat, dokud je třeba. Nevím, jestli Jan Kněžínek důvod k odchodu měl. V každém případě ho nikomu veřejně nesdělil. Asi i proto se objevují otazníky a pochybnosti.“

Kněžínek byl kompetentní

Marie Benešová a Jan Kněžínek

Odstupující ministr si podle Baxy během 10 měsíců v úřadě počínal odpovědně a kompetentně. „Bylo vidět, že se nemusí rozkoukávat, že ví, co je jeho úkolem, a začal tyto úkoly hned plnit. O to překvapivější je jeho odchod.“

Kněžínka má nahradit Marie Benešová. Do křesla ministra spravedlnosti tak v krátké době usedne už pátá osoba z hnutí ANO v řadě. Podle Baxy tak působí rozporuplně prohlášení, že jejím hlavním úkolem bude stabilizace justičního prostředí.

Je to přímo ukázka trvající nestability ve chvíli, kdy se ministři střídají jako svatí na orloji. A vzbuzuje to otazníky, jestli ti, kdo sestavují vládu a vybírají osoby do funkcí ministrů, tomu opravdu rozumějí. A jestli je tam přítomna koncepce a dlouhodobé strategické uvažování,“ míní Baxa.

Líní soudci?

Osoba ministra může mít podle něj velký vliv na celkovou podobu resortu spravedlnosti. Nastupující ministryně Marie Benešová je příznivkyní prezidenta Miloše Zemana a otevřeně sdílí i jeho názor o nepracovitých soudcích. Paušálně hodnotit jakékoli ústavní činitele je podle Josefa Baxy velmi nebezpečné a i veřejnost to vnímá jako zneklidňující.

Společnost by měla říci, jaké chce mít soudce, aby jim mohla věřit. Justice je odjakživa všude postavená na důvěře a akceptace soudního rozhodnutí je někdy jenom otázka důvěry. Lidé musí mít důvěru v systém i v každého jednotlivce. A tu odvodí mimo jiné od toho, jak budou kandidáti vybíráni, jakou ponesou odpovědnost a jak budou přesvědčiví ve svém rozhodování.
Josef Baxa

Jestliže slyšíme na adresu jedné ze státních mocí, které lidé v zásadě důvěřují a na kterou se obracejí k ochraně svých práv, že to prostředí je nějaké podivné, není to rozhodně dobré,“ říká s tím, že soudci jako jediní ústavní činitelé mají kárnou odpovědnost, která může vyústit ve zbavení funkce, a dodává: „Justice si nezaslouží takovéto paušální odsudky.“

Další témata rozhovoru: Proč se dlouhodobě nedaří zkrátit délku soudního řízení? Mají soudy v rukou nástroje, jak to změnit? Mohla by justici zefektivnit umělá inteligence? A co doopravdy chybí českým soudcům?

Spustit audio

Související