Amerikanista Pondělíček: Demokratům podrazila nohy inflace a rozhodnutí k ekonomickým tématům mlčet

7. listopad 2024

Novým prezidentem Spojených států je republikán Donald Trump. Co mu pomohlo k vítězství? Jak je připraven na svůj druhý mandát? Nakolik je realistický jeho slib Zlatého věku Ameriky? A proč americká společnost ještě není připravená zvolit si za prezidentku ženu? Povolební dění komentuje amerikanista Jiří Pondělíček.

Přestože se hlasy stále ještě sčítají v části Arizony, na vítězství Donalda Trumpa se už nemůže nic změnit. Na řadu tedy může přijít zamyšlení, co mu k návratu do Bílého domu nejvíce pomohlo. „Kamala Harrisová to nebyla, i když v kampani nějaké chyby udělala. Podstatnou roli spíše hrál trend, který ovládá celý západní svět od války na Ukrajině a vzedmuté inflace, kdy ekonomická nepohoda nahrává opozici a vede k politickým změnám, ať už vládla pravice, nebo levice. Seznam zemí, kde se za tu dobu změnila vláda, je opravdu dlouhý,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček.

Potraty místo ekonomiky

Namítnout by se dalo, že inflace v Americe již poklesla na 2,4 %, přesto se vyšší cenová hladina stále promítá do nálady obyvatelstva. Ukázal to i průzkum společnosti Gallup, která pravidelně sleduje, jak Američané a Američanky věří směřování své země.

Čtěte také

Důvěra byla jen 28 %, což jsou extrémně nízká čísla na to, aby vládnoucí strana obhájila Bílý dům. Kamala Harrisová měla v této situaci dvě možnosti. Buď být jako viceprezidentka Joea Bidena konzistentní, nebo se snažit od něj co nejvíce distancovat. Na pořádnou kampaň, která by Ameriku přesvědčila, že ekonomická situace není tak tristní, ale měla velmi málo času.“

Podle Pondělíčka tak uměli lépe zacílit své poselství republikáni. „Demokraté ekonomické téma i vylepšení nálady vědomě vzdali. Rozhodli se to nahradit tématem potratů, což se ale nakonec do výsledků Kamaly Harrisové nepropsalo ani na Floridě, kde se původně v referendu za právo na potrat postavilo 57 % hlasujících. Samozřejmě není jasné, zda by demokratům volby vyšly, kdyby se snažili ekonomiku prodat lépe, mlčet ale evidentně nebyla dobrá strategie.“

Skleněný strop a dost?

Demokraté možná promarnili i šance, které se samy nabízely, co se týče soudů, skandálů a odsouzení Donalda Trumpa. „V New Yorku je Donald Trump dokonce odsouzený pravomocně, čeká se jen na vynesení trestu. Nijak mu to ale u jeho voličské základny neuškodilo. Volili jej i přes jeho právní problémy. Naprosto jednoznačně klíčovým faktorem těchto voleb tak byla ekonomika. A i když někteří mírnější republikáni, na které Harrisová cílila kampaň, hlasovali v primárkách pro Nikki Haleyovou, nakonec si příslovečně zacpali nos a hodili to Donaldu Trumpovi.“

Čtěte také

Výsledek kampaně by ale nebyl podle Pondělíčka pro demokraty lepší, ani kdyby byla Kamala Harrisová mužský kandidát. Odhady dokonce ukazují, že kdyby v souboji zůstal Joe Biden, prohrál by ještě daleko větším rozdílem. Novum bylo ale nejenom to, že kandidovala žena, ale i to, že nešlo o bílou ženu.

„Skleněným stropem, který prorazila, bylo už to, že se stala viceprezidentkou. Tím, že nevyhrála, to ale přelomové není. Uvidíme, jak se Demokratická strana rozhodne pokračovat dále. Vždycky ale, když dojde k porážce ve volbách, musí strana hledat nové vedení. Nemyslím si, že by se Kamala Harrisová o to mohla pokusit znovu třeba v roce 2028. Na spekulace je ale ještě příliš brzo. Joe Biden také nebyl nová generace, přesto zvítězil...,“ dodává Jiří Pondělíček.

Spustit audio

Související