Expertka: Místo politika dýdžej? Trump nabyl pocitu, že už nemusí nic říkat. Volen bude pro to, kým je

16. říjen 2024

Téměř 5 milionů hlasů bylo dosud odevzdáno poštou nebo osobně v předtermínovém hlasování v amerických prezidentských volbách. Extravagantní finiš kampaně zvolil republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, když na předvolebním setkání v Pensylvánii místo odpovědí na otázky pouštěl své oblíbené písně a tančil. Zapůsobí změna komunikace? Expertka Denisa Hejlová ještě zhodnotí komunikační schopnosti české vlády a prozradí, jak se rodí influencer.

Pro hraní písniček ze svého playlistu se Donald Trump rozhodl poté, co se dvěma lidem z publika udělalo nevolno. Se slovy „pusťme si raději muziku“ přestal odpovídat na otázky a místo toho se na jevišti téměř 39 minut pohupoval v rytmu hudby.

Čtěte také

„I když akce tohoto typu bývají z evropského pohledu show, přece jenom pouštět téměř 40 minut své oblíbené písničky je velmi neobvyklé. Dokládá to však pozici, jakou Donald Trump má,“ domnívá se v pořadu Jak to vidí... vedoucí centra pro strategickou komunikaci Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová.

Podle ní je Donald Trump přesvědčen, že už nemusí nic říkat, protože lidé ho budou volit jenom pro to, kým je. „Má za sebou tři pokusy o atentát. Jeho názory na politiku jsou všeobecně známé. Myslím si, že i on sám má pocit, že už vlastně nemusí nic říkat, že stačí jenom tancovat,“ vysvětluje podrobněji expertka na marketingovou komunikaci.

Změna komunikace Donalda Trumpa

Poslední pokus o atentát na Donalda Trumpa ve stadiu přípravy je stále ještě v šetření. Muž s brokovnicí, kterého na předvolebním mítinku v Kalifornii zadržela policie, byl posléze propuštěn z vazby. Čelí ale obvinění z nelegálního držení zbraní. Volební štáb Donalda Trumpa žádá Bílý dům o další bezpečnostní opatření včetně dočasného omezení vzdušného prostoru. Prezident Joe Biden už dříve nařídil tajné službě, aby republikánskému kandidátovi poskytla nejvyšší úroveň ochrany.

Čtěte také

„Vezme-li se v potaz celý tento široký kontext, je nasnadě, že změna komunikace Donalda Trumpa může na část voličstva zabrat. Spekulovat se ale dá i o tom, nakolik psychicky se na něm pokusy o atentát podepsaly. Tři pokusy o vraždu v poměrně krátké době samozřejmě musejí mít na psychiku člověka dopad,“ uvažuje Hejlová.

Zároveň však nabízí ještě další úhel pohledu, kdy se zábava stává všeobecným trendem, kterým se politická komunikace dnes ubírá. „Cílem je jednoznačně přiblížit se lidem, zvýšit si osobní popularitu a navázat emoční vztah s voliči a voličkami. Říci jim: Jsem jeden z vás. Poslouchám stejné písničky jako vy. Žiju stejným životem. Nejde o to představit svůj politický program, své hodnoty, ale o to stát se celebritou, mít slavné jméno, které utkví v paměti a které lidé lehce zaškrtnou.“ Otázkou podle Hejlové však zůstává, nakolik se tato taktika časem vyčerpá, protože lidé přece jenom chtějí od politické reprezentace více než jen to, že umějí tancovat.

Jistý v kramflecích?

Podle všeho to nicméně v tuto chvíli vypadá, že se žádný další televizní duel mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem neuskuteční.

„Možná se opravdu Donald Trump cítí natolik silný v kramflecích, že už do žádného duelu jít nechce. Ale spekulovat je těžké. Čeho se ale voličky a voliči druhé strany rozhodně obávají, je to, že pokud bude vítězem Donald Trump, jeho politika bude nepředvídatelná. A bude to v podstatě odpovídat tomu, co předvedl nyní na setkání v Pensylvánii, kde začal tancovat. Vůbec tedy nevíme, co od něj můžeme čekat. Naopak ti, kteří kritizují druhý tábor, se domnívají, že politika Kamaly Harrisové bude nevýrazná, půjde ve stopách Joea Bidena a nepovede k žádným zásadním změnám...,“ dodává Denisa Hejlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.