Ekonom Švejnar: Obklopí-li se USA celní bariérou, zareagují i ostatní státy. Životní úroveň Američanů poklesne
Donald Trump se po čtyřleté přestávce vrátí do Bílého domu. Jak silné je jeho vítězství? Jak se jeho mandát promítne do vztahů s Evropou? A co se stane, když Spojené státy obklopí celní bariéry? Profesor ekonomie Jan Švejnar ještě prozradí, co jsou největší slabiny hospodářské politiky České republiky, i to, kam jsme se jako společnost posunuli 35 let od sametové revoluce.
„Všechny průzkumy ukazovaly, že půjde o velmi těsný souboj. Nakonec ale Donald Trump vyhrál velmi přesvědčivě. Hlasoval pro něj neobvyklé procento jak jeho voličské základny, tak i těch, kteří normálně volí Demokratickou stranu, což dokládá, že vlastně vyjadřoval názory mnohem širší, než se předpokládalo,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... profesor ekonomie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a spoluzakladatel pražského institutu CERGE-EI Jan Švejnar.
Amerika na prvním místě
Prioritou staronového prezidenta byla po celou dobu čtyřleté kampaně Amerika na prvním místě. Ruku v ruce s tím teď nyní zřejmě půjde i změna přístupu k vládnutí. „Donald Trump je silný lídr, který má autokratické tendence. Dá se tedy očekávat, že bude jednat velmi rázně, a to jak v oblasti daňové a celní, tak i vzhledem k pobídkám a podnikům.“
Čtěte také
Největší možný skok, který by nový šéf Bílého domu mohl udělat, je podle Švejnara zvýšení dovozních cel s cílem ochránit americký průmysl. „V tu chvíli se dá ale očekávat, že zareagují i ostatní státy a rovněž zvýší cla a dovozní tarify. Efekt by byl tedy nakonec negativní, což si ale mnoho lidí v Americe zatím neuvědomuje.“
Hlavním cílem zavedení cel by bylo přinutit výrobce přesunout svoji výrobu do Spojených států. Donald Trump navrhuje v tomto ohledu zavést cla mezi 10 až 20 % na veškeré dovážené zboží s možností zvýšení až na 60 % i více u dovozu z Číny. Pokud se však Spojené státy skutečně obklopí celní bariérou, může podle Švejnara dojít až ke snížení životní úrovně, protože některé artikly by byly kvůli příliš vysokým bariérám neobchodovatelné.
„Máme tři velké ekonomické celky – celně sjednocenou Evropu, Ameriku s Mexikem a Kanadou, které tvoří tzv. NAFTA, a východní Asii, kde je velice silná Čína. V tomto smyslu bychom mohli mít tři tvrze s vysokými zdmi, které uvnitř něco vyrábějí a málo mezi sebou obchodují. A to by samozřejmě vedlo k omezené výrobě a k omezenému obchodu.“
Lákavá Amerika
Podle ekonoma je reálné i to, že se Donald Trump uchýlí také ke snížení daní ze zisku, aby ještě více nalákal podniky k přesunu do Spojených států. Změny v daňové politice obecně ale byly podle Švejnara vůbec tím nejpodstatnějším, proč lidé hlasovali pro Donalda Trumpa.
„Donald Trump slíbil nejenom snížit daň z příjmu, ale zavést chce i vyšší podporu pro rodiny prostřednictvím navýšení daňového bonusu na děti z původních 2000 dolarů na 5000 na dítě. Na city ale zahrál i penzistům a penzistkám, když slíbil, že jim zruší federální daň z příjmů na důchody. Přestože tedy nejsilnější podpora pro demokraty byla právě u seniorů, někteří se kvůli slibům Donalda Trumpa rozhodli volit přesně opačně...,“ dodává ekonom.
Související
-
Ekonomka Švihlíková: Když do toho Trump bouchne, nemusí ze světové ekonomiky zůstat kámen na kameni
Nastupující americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit na zboží dovážené z okolních států vysoká cla. Jak to zamíchá kartami domácího i světového hospodářství?
-
Trumpova cla dopadnou hlavně na země jako Česko. Ztráty budou v řádu miliard korun, varuje Špicar
„Zvýšení amerických cel na evropské automobily je určitě ve hře. Evropa má tato cla totiž vyšší než USA,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
-
Zpravodaj: Volby v Americe nebyly jen střetem demokratů s republikány. Šlo o souboj o starou Ameriku
Do Bílého domu se podle průběžných výsledků s největší pravděpodobností vrátí Donald Trump. Co je ale tou hlavní zprávou volby 47. amerického prezidenta?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.