Soudům u nás předsedají samí muži. „Situace se zhoršuje,“ varuje soudkyně Ústavního soudu
Kateřina Šimáčková je soudkyní Ústavního soudu a také bojovnicí za práva žen. Je toho názoru, že žen je ve vrcholných funkcích málo. A to nejen v těch politických.
„K tomuto tématu jsem se začala vyjadřovat proto, že minimálně co se týče reprezentace žen na nejvyšších soudech se situace zhoršuje. A já myslela, že se to bude zlepšovat. V tuto chvíli jsou předsedy všech Vrcholných a Vrchních soudů muži a všichni předsedové Krajských soudů, kromě jediného, jsou také muži. Přitom máme 65 % soudkyň,“ krčí nechápavě rameny v rozhovoru s Terezou Kostkovou.
Důležitou roli žen si Kateřina Šimáčková uvědomila ve chvíli, kdy mezinárodní tribunály byly složené pouze z mužů. „V té době se vůbec netematizovalo sexuální násilí, ke kterému dochází ve válkách. Když přišly první ženy soudkyně nebo prokurátorky, situace se změnila,“ uvádí příklad a dodává: „Není to jen pro tu změnu v rozhodování. Má to význam i pro moje studentky, aby viděly, že se mohou ucházet o stejné funkce, jako muži.“
Jak začínala svoji kariéru? Jsou témata, které ráda řeší? Kdy se může občan obrátit se stížností na Ústavní soud? Je u nás komplikovaný systém soudnictví?
Související
-
Josef Baxa: Byl by zázrak, kdyby politici chtěli posílit nezávislost soudů
Snažila se i prezidentská kancelář ovlivnit justici? Sněmovní podvýbor pro justici dospěl k závěru.
-
Josef Baxa: Náš státní aparát pořád nefunguje nezávisle na politických výkyvech
Problémy kolem trestně stíhaného premiéra se nevyřešily. V kauze Čapí hnízdo zůstávají pochybnosti kolem práce policie i státních zástupců.
-
Boj s korupcí je lepší, myslí si zakladatelka Růžového pantera
Pracovala jako produkční v Dejvickém divadle a pak založila nevládní organizaci pro boj s korupcí. Dnes má fyzioterapeutické studio.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.