Boj s korupcí je lepší. „Justice je dnes nastavená tak, že politici už si nejsou tak jistí,“ myslí si zakladatelka Růžového pantera
Pracovala jako produkční v Dejvickém divadle a pak založila nevládní organizaci pro boj s korupcí. Dnes má fyzioterapeutické studio. Zatímco dřív rovnala záda ohnuté korupcí, dnes je rovná doopravdy.
Organizace pro boj s korupcí Růžový panter funguje od roku 2002. Za tu dobu se česká společnost hodně změnila. Podle Ivety Jordanové k lepšímu „Jsem o tom bytostně přesvědčená. Pamatuju se dobře na 90. léta a nechtěla bych to zažít znovu. Tenkrát nebylo možné stíhat brutální trestnou činnost.“
Co hodnotí jako úspěch? „Justice je dnes nastavená tak, že politici už si nejsou tak jistí jako kdysi. Je to vidět na kauzách, které jsou dneska před soudem.“ Ona sama se vyšetřování korupce začala věnovat náhodou. Zaujal ji příběh kostela svatého Michaela na Starém Městě.
Šílená situace, šílený název
„Byl bohužel vlivem špatných politických rozhodnutí předán do péče velmi pochybných osob. Ti tam provedli devastační rekonstrukci a objekt znehodnotili.“ Absurdita kauzy přivedla Ivetu Jordanovou k názvu organizace Růžový panter.
„Je trošku šílený a působí nesmírně ironicky. Ale já jsem tehdy nabyla dojmu, že ta situace v České republice je tak šílená, že nesnese nějaký seriózní název. Pamatuji si, že jsem ho vymyslela ve vaně a byla to jasná volba.“
Informační zákon vyhrává
Následovaly další kauzy. Jako třeba žaloba na Ministerstvo financí ČR, které údajně odmítlo zveřejnit výsledky kontrol dotací z fondů EU. „Naštěstí u nás existuje tzv. informační zákon. Na jeho základě jsme podávali žaloby, a co týče informací, tak jsme všechny soudy vyhráli.“
Technika příčin a následků
Kdyby nespadla z koně, asi by se nezačala věnovat rekondiční praxi. „On to úraz nebyl. Já jsem s tím fungovala, ale cítila jsem bolest. Trvalo to 17 let.“ Během několika návštěv ji vyléčil až profesor Lewit z Dobřichovic. Bylo to pro ni silné vodítko.
Jak říká Iveta Jordanová, dnes se léčí buď masáží, nebo určitou metodou. „Já tu cestu vidím v propojování technik a v tom celostním přístupu. Vždycky se musí, tak jak se to dneska ví a říká, odstranit ta příčina a pak se ty následky mnohdy opraví samy.“
Ne všechno lze naplánovat
Za široký rozptyl profesí zájmů Ivety Jordanové prý může její hloubavá povaha a akčnost v životě, která ji doprovází od dětství. „Mám ráda začátky a i ty cesty jsou zajímavý. Zajímavé je i to, že člověk nikdy nemůže přesně vědět, jak ten jeho cíl dopadne. Jsou věci, které musíme nechat na tom pánubohu. Ne všechno si můžeme přesně narýsovat.“
Cítila se někdy v nebezpečí? Jak vidí svou budoucnost? Čemu se teď organizace věnuje? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.