Josef Baxa: Náš státní aparát pořád nefunguje nezávisle na politických výkyvech

26. listopad 2018

Problémy kolem trestně stíhaného premiéra se nevyřešily. V kauze Čapí hnízdo zůstávají pochybnosti kolem práce policie i státních zástupců.

Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD ustála v pátek ve sněmovně pokus o vyslovení nedůvěry kvůli posledním informacím v kauze Čapí hnízdo. Opoziční lídři po hlasování upozornili na to, že problémy kolem trestně stíhaného premiéra se nevyřešily.

Zůstávají i pochybnosti kolem práce policie a státních zástupců, zda za této situace dokážou odolat případnému politickému tlaku. „Státní zastupitelství je u nás koncipováno jako součást moci výkonné. Není to úplně ideální model. Vrchního státního zástupce jmenuje na návrh ministra spravedlnosti a taky odvolává vláda,“ upozorňuje Josef Baxa.

Je mi to líto

Soudce připomíná, že důležitější než systémové pojistky je osobní integrita lidí. „Aby prostě určité věci nedělali.“ Podle Baxy se ale u nás od roku 1989 pořád nepodařilo vybudovat státní aparát, který funguje nezávisle na politických výkyvech. „Přes všechny deklarace, zákony o státní službě a tak podobně. Ten politický vliv, ať už jde o radnice nebo ministerstva nebo kraje, tam prostě zkrátka je.“

„Je to taky tím, že se tu vytvořil smíšený model veřejné správy. Na jednom místě se míchá státní správa, samospráva, politická reprezentace, odborné útvary... Bohužel nejsme zdaleka v takovém stavu, aby veřejná správa byla profesionální, kvalitní, klidně fungující a nevšímala si tikotu volebních hodin. Je mi líto, že to takhle říkám.“

Zažívat „drobné nepohodlí“

„Já si myslím, že nejsme v situaci, ať už jde o policistu, státního zástupce nebo soudce, že by tady hrozila někomu ztráta svobody nebo dokonce života jako kdysi. Ano, je to nepohodlné, když člověk řekne ne v určité situaci. Pak může nějaké drobné nepohodlí zažít. Ale to je podle mě směšná cena za to, že si udrží integritu a že dodrží integritu té instituce, kterou zastupuje a kterou reprezentuje.“

Další témata rozhovoru: opakování komunálních voleb ve Strakonicích, obavy o nezávislost vyšetřování v kauze Čapí hnízdo, sporná reforma polské justice, nenávist na sociálních sítích.

autoři: Věra Štechrová , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.