Jan Jirák: V reportáži televize Seznam je víc otázek než odpovědí
Pochybili nějak reportéři televize Seznam při natáčení nebo zveřejnění kontroverzní reportáže se synem Andreje Babiše? A v jaké chvíli převáží veřejný zájem nad ochranou soukromí?
Reportáž, kterou natočili a zveřejnili novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík, otřásla v posledních dnech českým mediálním prostorem. „V té reportáži je víc otázek než odpovědí,“ hodnotí Jan Jirák s tím, že jako první se nabízí otázka, jestli je člověk, jehož vidění reality může zkreslovat choroba, věrohodným zdrojem informací.
Novináři mají pocit, že v boji proti Babišovi je dovoleno vše, kritizuje komentátor Lidových novin
Reportáž Televize Seznam a rozhovor natočený skrytou kamerou s Andrejem Babišem mladším, který je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo, vyvolaly diskuze o tom, zda nedošlo k porušení etických pravidel žurnalistiky.
„Jsme lidově řečeno hrr, chceme mít hned rozsouzeno, jestli je to dobré, nebo špatné. Ale ono se to asi pozná až s větším odstupem,“ shrnuje mediální teoretik své rozpaky z celé kauzy. „Když si člověk tu reportáž pustí, musí si nakonec klást otázku, co se vlastně dozvěděl. Jediná ověřitelná informace z celé reportáže je totiž to, že reportéři Babišova syna našli. Všechno ostatní jsou zproblematizovatelná sdělení.“
Kdy musí ochrana soukromí stranou?
Kromě faktických otazníků vyvolala reportáž také diskuzi o tom, kde je hranice mezi ochranou osobnosti a soukromí a obranou veřejných zájmů. Porušili reportéři Slonková s Kubíkem etický kodex, když nemocného Andreje Babiše mladšího natáčeli skrytou kamerou bez jeho vědomí?
„Záleží na tom, o jakou kauzu jde a jestli informace získané porušením ochrany soukromí nelze získat jiným způsobem. Ani to se v tomto případě neprokázalo,“ říká Jan Jirák. „Jde o to, jaká škoda by vznikla jejich nezveřejněním a naopak jaká vzniká jejich zveřejněním. Každý případ je trochu jiný a vždy se musí zvažovat konkrétní situace.“
Další témata rozhovoru: Kvalita mediální výchovy na českých školách není dostatečná. Jak to změnit? Rozdělují politici stále více společnost? Jak hodnotí mediální teoretik konflikt mezi Donaldem Trumpem a reportérem CNN? Nizozemec vyzval k možnosti úřední změny věku. Na co chce upozornit? Jak bojovat proti kultu mládí a stereotypnímu vnímání stáří v médiích? Média bojují s úbytkem profesionálů. Proč nemůže být fotoreportérem každý?
Související
-
Andor Šándor: Jediným důkazem, že syn Andreje Babiše byl na Krymu, je zatím jeho tvrzení
Premiér čelí obvinění, že se nepřímo podílel na únosu svého syna na Krym. Tvrdí to novináři serveru Seznam Zprávy, kteří Andreje Babiše mladšího vypátrali ve Švýcarsku.
-
Reportérka Slonková, jež našla premiérova syna: Babiš mladší je oběť celého příběhu, je k smrti vyděšený
„Když jsme ho našli, tak jsme zjistili, že Andrej Babiš mladší rozhodně není zločinec, ale je to oběť celého příběhu,“ řekla Slonková, která vypátrala premiérova syna Andreje Babiše mladšího.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.