Josef Baxa: Macron musí Francii stmelit. Jinak mu ulice brzy zazpívá Marseillaisu
Výsledky druhého kola nedělních francouzských parlamentních voleb potvrdily vítězství centristického hnutí Republika v pohybu prezidenta Macrona. Proč zvítězil tak drtivě?
Získal většinu křesel v dolní komoře parlamentu, a to přesto, že k urnám přišel rekordně malý počet voličů. „Nový prezident využil všeobecné frustrace a deziluze z chování tradičních politických stran vládnoucích od války,“ říká soudce Josef Baxa. Macronovo hnutí je ale opravdu neobvyklé.
Musí Francouze sjednotit
Nejenže je na poltické scéně teprve rok, ale taky vyzobal nespokojené zprava i zleva. „Teď je asi ve velkém opojení vítěze, ze kterého taky může rychle vystřízlivět. Neznám jinou zemi, která by byla tak pověstná nejrůznějšími demonstracemi. Marseillaisu tam ulice zpívá každou chvíli.“
Voličská únava Francouzů? Spíš bylo hezky a šli se koupat. S nejnižší volební účastí za posledních 60 let asi souviselo přesvědčení, že už je stejně rozhodnuto. Josef Baxa, soudce
Podle Baxy je země stále rozdělena. Ne na poloviny, ale na třetiny. „Prezident bude muset vynaložit velkou energii, aby nejen prosadil, co chce, ale aby taky uklidnil a stmelil společnost.“ Musí konečně začít řešit léta neřešené problémy.
Celosvětová krize tradičních stran
Krize tradičních politických stran má ale v zemi galského kohouta jinou podobu než u nás. Politici se u nás u moci střídají teprve necelých 28 let. A těch pár, co má nějakou meziválečnou nebo předválečnou tradici, s ní nijak nepracuje.
„Kdysi venkov volil agrární stranu, úředníci a státní správa ČSSD, svobodná povolání pak další strany. Taky každý četl jiné noviny.“ To už dnes nevidíme. „Naši politici žijí jepičím životem. Žádnou linii rozhodně nedrží. Nedokáží své vize prosazovat dlouhodobě, kdy by jim mělo být úplně jedno, jestli jsou zrovna v koalici nebo opozici.“
Lidé jsou dnes podle Baxy dezorientovaní, v horším případě zhnuseni praktickou politikou. „To není dobře. Jistě, nemusíme sledovat politické dění denně, ale aspoň jejich výsledky a dělat si nějakou vnitřní kontrolu co splnili a co ne.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.