Jen bylinky, olej a koření. Marinovaného masa z obchodu se není třeba bát. Složení marinád je čisté
K oblíbeným letním aktivitám patří grilování, přičemž nejčastěji se na grilu opéká maso. Není-li času nazbyt, je možné si marinovaný výrobek koupit v obchodě. Spotřebitelská organizace dTest se tentokrát zaměřila na oblíbenou vepřovou krkovici, ovšem rady pro nákup marinovaného masa platí všeobecně pro jakýkoli druh. Na co si dát nejvíce pozor?
Marinované maso z obchodu čelí mnoha předsudkům. Lidé se obávají nejenom zbytečných přísad, ale také nekvalitního masa či vysokého obsahu soli. Nic z toho však test spotřebitelské organizace dTest neprokázal. „Naopak nás velice příjemně překvapilo, jak bylo složení marinád čisté. Celá řada z nich byla postavená pouze na oleji, bylinkách a koření,“ potvrzuje redaktor Jan Maryška.
Výsledky dTestu:
- V senzorickém hodnocení si nejlépe vedla marinovaná vepřová krkovice Porto značky Tesco/Grill Master a marinovaná krkovice s pepřem značky Penny/Na gril.
Dobře propečená krkovice
Do laboratoře bylo posláno celkem devět druhů krkovic. Hodnotící zajímal obsah tuku, který je pro grilování masa zcela zásadní, kvalita masa, obsah soli i chuť marinád. Důležitou součástí testu bylo i pátrání po nebezpečných mikrobech.
Čtěte také
„Všechny krkovice svými laboratorními hodnotami odpovídaly tomu, co výrobci deklarovali na obalech. V celé řadě případů to byly dokonce ještě lepší kusy masa, než by se podle etikety zdálo. Bohužel stejně jako i u jiných testů syrového masa jsme i tentokrát našli vzorek, kde byl nežádoucí mikroorganismus. Konkrétně šlo o bakterii listerie.“
Podle Maryšky však z toho není třeba dělat aféru. Stát se to může každému. Hlavní poselství zjištění je, že u masa se s mikroby musí počítat a musí se podle toho s grilovaným masem nakládat. „Riziko můžeme do značné míry eliminovat tím, že maso budeme před grilováním co nejdéle uchovávat v lednici a následně maso důkladně propečeme, případně ho co nejrychleji sníme, aby se případné přeživší mikroby neměly šanci namnožit do té míry, že by mohly způsobit problémy.“
Podle svého receptu
Největší rozdíly mezi krkovicemi se tentokrát ukázaly v senzorickém hodnocení. Připomínky měli v laboratoři zejména k textuře masa, které bylo mnohdy příliš měkké. Poměrně zásadním nedostatkem bylo ale také to, že maso mělo starou chuť. „Pořád tedy platí, že je-li čas a nálada, vyplatí se nakládat si maso na gril doma podle svého osvědčeného receptu,“ dodává Jan Maryška.
Související
-
Pro opravdu dobrý špekáček někdy stačí zajít do supermarketu
Táborák bez špekáčků? Pro mnoho lidí téměř nemyslitelné. Jak je to ale s jejich kvalitou? Na to se zaměřil další ze spotřebitelských dTestů.
-
Malý, kompaktní a dá se použít i uvnitř. Jak vybrat nejlepší kontaktní gril?
Léto je tu a s ním i sezóna grilování. Spotřebitelská organizace dTest si proto tentokrát posvítila na kontaktní grily. Jak byla s jejich kvalitou spokojena?
-
Zdražování zasahuje i do fenoménu grilování. Jaké maso nebo uzeniny zvolit?
Grilovat, nebo ne? To je kardinální otázka. Chuťové buňky chtějí, ale lékaři varovně zvedají prst – při grilování vznikají karcinogenní látky a o ty nikdo nestojí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka