„Já už jsem všechno řekl.“ Poslední rozhovor Josefa Abrháma na Dvojce

17. květen 2022

Ve věku 82 let zemřel Josef Abrhám. Oblíbený herec se na filmovém plátně objevil naposledy ve snímku Anděl Páně 2 v roce 2016. Rozhovory ale nedával ještě déle. Dvojce dal výjimku v roce 2013, kdy poskytl krátký rozhovor Jiřímu Kokmotosovi u příležitosti premiéry filmu Přijde letos Ježíšek? V audiozáznamu uslyšíte, podle čeho si vybíral filmy, jak fungovalo jejich skutečné i filmové manželství s Libuší Šafránkovou anebo co považoval ze největší živtoní zážitek.

„Já už jsem všechno řekl,“ odpovídal Josef Abrhám v prosince 2013 na otázku, proč nedává žádné rozhovory. „Já už jsem tak dlouho na světě, že bych se pořád opakoval. A skutečně žádné nové informace nemám. Až dneska po dlouhé době.“

Programová změna

V souvislosti s úmrtím Josefa Abrháma uvede Dvojka v úterý 17.5.2022 od 20:00 inscenaci Zdeňka Svěráka Posel hydrometeorologického ústavu. V nahrávce z roku 1982 převzal Josef Abrhám herecký part po Karlu Högerovi, který si po stavu lékaře ve stejné hře zahrál v rozhlase v roce 1969.

Jiří Kokmotos se ho tehdy zeptal, podle čeho si vybírá filmy. „Je pro mě vždycky důležité, aby v tom příběhu byla řada úsměvných situací, lidských i zábavných. Černobílých filmů, dramatických bez humoru, je plno. Ale já si myslím, že dobrý film má být tak trochu pohádka o dobru, o zlu a uprostřed nějaký úsměv.“

Se ženou jsme na sebe přísní

Ve filmu se také výjimečně objevil společně se svou manželkou Libuší Šafránkovou. „My se ve filmu scházíme vždycky, když to má logiku a smysl. A toto, myslím, je příjemné setkání,“ vysvětloval Abrhám. Společně si zahráli například v komedii Svatební cesta do Jiljí (1983) nebo Všichni moji blízcí (1999).

„Ona je v první řadě skvělá, úžasná herečka, která funguje báječně. A mě baví se na ni dívat i jako divák. A to myslím, že je docela vzájemné. To, že jsme manželé, nehraje vůbec žádnou roli,“ popisoval.

„Jistá výhoda je, že máme víc času se o tom bavit doma a víc se tomu věnovat, než běžně v divadle s jinými kolegyněmi. Jinak se ale nešetříme. Jsme na sebe přísní. Ona je náročná, možná víc než já,“ smál se. „A je to tak správně.“

Největší životní zážitek

Abrhám se v rozhovoru bránil být označován za „hereckého barda“. „Já jsem jen u hraní docela dlouho. To je jediný náskok, který mám.“ A nakonec i prozradil, co považuje za největší zážitek v životě.

„Jeden z největších zážitků pro mě byla návštěva pyramid v Mexiku. Navštívil jsem pyramidy Slunce a Měsíce. A to je pro mě jeden z nejdůležitějších zážitků v životě. I zpětně. To je něco mimořádného. Tam je skutečně taková energie...“

autoři: Jiří Kokmotos , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.