Úžasné životy: Libuše Šafránková podle Jana Hrušínského
Libuše Šafránková patřila k nejoblíbenějším českým herečkám. Navždy zůstane pohádkovou Popelkou, Barunkou z Babičky Boženy Němcové nebo maminkou z Obecné školy. Jan Hrušínský, který na ni v dokumentu vzpomíná, byl jejím častým hereckým partnerem před kamerou a také přítelem v osobním životě.
Libuše Šafránková se narodila 7. června 1953 v Brně. Vystudovala tamní konzervatoř a už v 17 letech se představila na jevišti Mahenovy činohry jako Shakespearova Julie. Její křehkost a přímo průzračná herecká pravdivost ji ve stejné době přivedly i před kameru.
Zvonivý smích
Ve dvoudílném televizním filmu Babička ztvárnila klíčovou postavu Barunky. Jan Hrušínský ve filmu hrál jejího nesmělého ctitele Orlíka.
„Když jsem přijel na natáčení, slyšel jsem, že mají výbornou představitelku Barunky. Druhý den jsem pak pěšky přicházel ke Starému bělidlu a už z dálky jsem slyšel zvonivý smích. Říkal jsem si, že kdo se takhle hezky směje, to musí být krásný člověk. A byla to Libuška Šafránková.“
Princem v Popelce měl být Hrušínský
Asi nejslavnější rolí Libuše Šafránkové je titulní postava ve filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku. Patří už neodmyslitelně ke každým Vánocům. Málokdo ovšem ví, že princem, který svou vyvolenou pozná díky střevíčku, měl být původně Jan Hrušínský.
„Volal mi režisér Vorlíček, že má pro mě roli prince v hezké pohádce. Začal jsem se těšit na další milé setkání s Libuškou, ale druhý den jsem se dozvěděl, že ve filmu hrát nebudu. Tehdejší vedení Barrandova mé účinkování zakázalo kvůli postojům mého otce v roce 1968.“
O dva roky později však zákaz pominul a Jan Hrušínský s Libuší Šafránkovou tak mohli natočit filmy Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze.
Poslední divadelní role
Libuše Šafránková excelovala na jevišti Činoherního klubu, kde také poznala svého manžela Josefa Abrháma. Po krátkém působení v Národním divadle v 90. letech se rozhodli divadlo zcela opustit. Společně udělali jedinou výjimku pro Divadlo na Jezerce Jana Hrušínského.
„Hráli ve filmových dotáčkách pro hru Zahraj to znovu, Same. Letos v prosinci jsme odehráli tři představení na Libuščinu počest. Okamžik, kdy jsem s ní vedl dialog a uvědomoval si při tom, že už není mezi námi, byl snad nejsilnější, jaký jsem za 45 let u divadla zažil,“ vzpomíná v cyklu Úžasné životy Jan Hrušínský.
Související
-
Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka
Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který musel emigrovat. Narodil se v roce 1936, stejně jako muž, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.
-
Nezapomenutelná Popelka z pohádky. Zemřela herečka Libuše Šafránková
Vánoce už nebudou jako dřív. Zemřela významná česká herečka Libuše Šafránková.
-
Kolja
Známé i méně známé scény z kultovního filmu, rozhovory stvůrci a herci, zajímavosti z natáčení a vzpomínky z archivu. Pro vaše uši připravili Jan Rosák a Regina Květoňová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka