Úžasné životy: Jan Tříska podle Zdeňka Svěráka
Nepřehlédnutelný herec, s typickou mluvou i výrazem, který kvůli svým postojům musel emigrovat. Jan Tříska se narodil v roce 1936, stejně jako Zdeněk Svěrák, který bude na svého kolegu a přítele vzpomínat.
Jan Tříska patřil k nejvýraznějším hercům své generace. Zazářil v 60. letech na jevišti Národního divadla i před filmovou a televizní kamerou. Namátkou si připomeňme snímek Radůz a Mahulena nebo seriál F. L. Věk.
Po emigraci v roce 1977 z obrazovek i pláten kin zmizel. Vrátil se však ve velkém stylu rolí učitele Igora Hnízda ve filmu Obecná škola. Před kamerou se opět setkal se svým přítelem Zdeňkem Svěrákem, který na Jana Třísku vzpomíná.
Na samotě u lesa
Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Nejdřív uvažoval o medicíně, pak o studiu baletu. Ale nakonec začal na doporučení Karla Högera studovat herectví. V roce 1959 se stal v té době nejmladším členem činohry Národního divadla.
Zdeněk Svěrák se s ním seznámil v polovině 70. let při natáčení komedie Na samotě u lesa. „Honza před tím několik let nesměl filmovat. Režisér Jiří Menzel proto počítal s tím, že až ho diváci uvidí, bude to pro ně překvapení. Podle toho také jeho entrée narežíroval. Objevil se nejdřív zády ke kameře a teprve po chvíli se otočil a diváci prožili příjemný šok, že Tříska, který dlouho ‚nesměl‘ už zase ‚smí‘.“
Obecná škola
Když psal Svěrák scénář Obecné školy, netušil, že Igora Hnízda bude hrát Jan Tříska. Z jeho obsazení byl ale nadšený. A pochvaluje si, jak se Tříska role zhostil: „On ten film opanoval. Já jsem tam hrál taky hlavní roli, ale on tam kraloval a je to film s Třískou.“
Společně pak prožívali napětí, když byla Obecná škola nominována na Oscara. „Honzovi strašně záleželo, aby ten film Oscara získal. Seděli jsme vedle sebe, a jak se blížil ten okamžik otevření obálky, říkal mi: Když motyka spustí, jdem tam všichni! Normálně si pro sošku totiž chodí jen režisér. To zklamání, když jsme pak ostrouhali, bylo veliké.“
Osudný Karlův most
Při návštěvách Prahy bydlel Jan Tříska na Kampě. Zdeněk Svěrák ho tam jednou vezl taxíkem aniž by tušil, že svého přítele vidí naposledy. „Říkal, že Kampa je pro něj kouzelné místo, kam utíkal jako student. Seděl na zídce a snil, že bude velký herec.“
„Když jsem se pak dozvěděl, že se zabil pádem z Karlova mostu, tak se mi to spojilo. Protože se to stalo na místě, které tak miloval,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák.
Související
-
„Moje sebevědomí klesá s každým rokem.“ Poslechněte si poslední rozhovor Jana Třísky na Dvojce
V noci z neděle na pondělí 25. září 2017 zemřel v nemocnici ve věku 80 let herec Jan Tříska. V sobotu spadl z pražského Karlova mostu a utrpěl vážná zranění.
-
Poklona, pane Jane Třísko
V rámci cyklu zazní poklona herci, který prožil polovinu svého života v Československu, kde sehrál mnoho velmi úspěšných rolí na divadelních scénách a mnoha filmech.
-
Úžasné životy: Josef Kemr podle Báry Hrzánové
Herečka Bára Hrzánová vzpomíná na své začátky v angažmá Národního divadla a vzdává hold svému učiteli, jevištnímu partnerovi a drahému příteli Josefu Kemrovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.