Úžasné životy: Josef Kemr podle Báry Hrzánové
Herečka Bára Hrzánová vzpomíná na své začátky v angažmá Národního divadla a vzdává hold svému učiteli, jevištnímu partnerovi a drahému příteli Josefu Kemrovi.
Herečka Bára Hrzánová zavzpomíná na Josefa Kemra, kterého jako studentka poprvé viděla hrát v divadle Viola na pražské Národní třídě. Tehdy ještě netušila, že se s ním po své promoci na DAMU bude několik let setkávat v angažmá Národního divadla.
Na vlnách Českého rozhlasu se tyto dvě osobnosti setkaly v roce 1990 při natáčení hry Červotoč, ze které (vedle několika dalších) uslyšíte ukázky. Z hereckého partnerství a vztahu mentora a svěřenky se postupně vyvinulo přátelství.
A v Báře Hrzánové některé rady a moudra Josefa Kemra rezonují dodnes.
Související
-
Poklady Národního divadla: Další svědectví archivu. Josef Kemr ukryl v budově poklad
Slyšeli jste někdy v souvislosti se Zlatou kapličkou o zlatých šroubech Josefa Kemra? Jsou začerněné, aby je žádný nenechavý zvědavec nenašel.
-
Bára Hrzánová: Vždycky šlo o moji vnitřní svobodu
Jak říká, profesní kariéru má legrační. Asi proto, že si vybírá svou životní cestu jinak. „Nechávám plynout to, co se kolem mě děje“, ujišťovala v Blízkých setkáních.
-
Úžasné životy: Miroslav Horníček podle Igora Šebo
„Povídání o panu Horníčkovi jsem se bál, aby mi ten pocit jeho přítomnosti nevyprchal,“ svěřuje se Igor Šebo. „Jak mě změnil a ovlivnil?“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.