Iva Holmerová: Evropská unie nás kultivuje. Učí nás přijímat lidi, kteří jsou jiní než my
Česká republika si připomněla 15 let od vstupu do Evropské unie. Co podle gerontoložky Ivy Holmerové přineslo naše členství v EU nejen českým seniorům?
„Evropská unie je unikátní projekt a já si velmi vážím toho, že jsme jejími členy. Možnost nahlédnout třeba do systému péče na západ od našich hranic nás kultivuje a dává nám to další dimenzi, která u nás dosud nebyla,“ říká v pořadu Jak to vidí Iva Holmerová.
Ostatní evropské země jsou pro nás velkým vzorem v tom, abychom dokázali přijímat i jiné lidi, než jsme my sami.
Iva Holmerová
Díky EU jsme otevřenější společnost
Projevuje se to podle ní nejen v rostoucí kvalitě péče poskytované starším lidem a lidem s postižením, ale v jejich přijetí ze strany společnosti: „Lidé, kteří kdysi bývali skryti v ústavech, se začleňují do společnosti, a to je nesmírně důležité.“
„Na západ a na sever od naších hranic vídáme v rámci normálního veřejného prostoru lidi s daleko závažnějším postižením, než jsme zvyklí u nás. Ale Evropa nás v tomto ohledu kultivuje a věřím, že také směřujeme k tomu, abychom byli lepší společností.“
Byrokracie je nutné zlo
„Pořád si stěžujeme na evropskou byrokracii. Na druhou stranu lidem vždy trvá dlouho, než se domluví,“ uvažuje Iva Holmerová. „Evropská jednání jsou zaměřená na to, aby se jednotlivé země spolu nakonec domluvily, a to je důležité. Je potřeba dosáhnout dohody, kompromisu – a ano, někdy je to zdlouhavé, ale je to jediná cesta, jak zachovat mír.“
Další témata rozhovoru: Jak jsou na tom Češi pokud jde o diskriminaci lidí starších 50 let? Proč bychom se měli vzdělávat i ve vyšším věku? Proč je pro seniory důležité setrvávat v práci? Jak se po vstupu EU změnil náš přístup k seniorům? Jak může osobám pečujícím o pacienty s demencí pomáhat virtuální realita? Proč bychom neměli zaměňovat stáří za nemoc?
Související
-
Václav Bělohradský: Problém Evropské unie spočívá v osovém myšlení. To už mělo být dávno překonané
Co přinese Evropské unii nová dohoda o užší spolupráci mezi Německem a Francií?
-
Ilona Švihlíková: Přijde po brexitu czexit? Co vůbec lidem na Evropské unii tak vadí?
Je to skoro 1,5 roku, co ve Velké Británii proběhlo referendum o vystoupení z EU. Nedávno unikla analýza, podle které klesne ekonomický růst země, ať vyjednávání o ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.