Ilona Švihlíková: Vysoké ceny energií? Může za to i démonizace fosilních paliv
Členské státy Evropské unie nemají jednotný názor na to, jak zkrotit explozi cen elektřiny, plynu a tepla. Dramatickou situaci na trhu s energiemi by měl pomoct vyřešit dnešní summit v Bruselu.
„Nárůst cen energií je opravdu velmi dramatický. Nikdo to nečekal. Silně to zasáhlo evropské firmy, ale i domácnosti,“ popisuje situaci na trhu s energiemi ekonomka Ilona Švihlíková.
Za úspěch summitu by považovala, pokud by se země Evropské unie aspoň shodly, které faktory za nárůstem cen stojí. „Obávám se ale, že zásadní věci projednány nebudou. Některá fatální rozhodnutí týkající se volatility a napětí na trhu totiž má na svědomí i sama Evropská komise.“
Démonizace fosilních paliv
Velkým tématem, které se reflektuje v Polsku, jsou podle Švihlíkové právě emisní povolenky. „Když je někde velká volatilita cen, spekulanty to samozřejmě velmi láká.“
Čtěte také
Nejdůležitějším faktorem je ale nejspíš globální vývoj na trhu zemního plynu, ropy, kobaltu, mědi a lithia. „V rámci green dealu a snah o změnu evropské ekonomiky prostě není dostatečně reflektováno to, že vedle obnovitelných zdrojů potřebujete i zdroje stabilizující. Tedy něco, co by narovnávalo energetickou soustavu.“
Může to být jádro, zemní plyn a jistě i nepopulární uhlí. „Démonizace fosilních paliv je ale naprosto kontraproduktivní, protože brzdí investice do nich. Minimálně pro přechodové období, které ale v energetice trvá dvacet až třicet let, je třeba brát fosilní paliva jako legitimní součást energetického mixu. Řada zemí se k tomu ale bohužel vyhraňuje ideologicky.“
Řešení na straně energetiky
Nárůst cen energií není podle všeho ještě u konce a tlak na domácnosti bude stoupat ze všech stran. „Řada lidí se může dostat do velkých potíží a já si opravdu nejsem jistá, jestli si uvědomujeme šíři a hloubku problému.“
Čtěte také
Nová česká vláda hodlá problém řešit například navýšením příspěvku na bydlení. „To skutečně nepomůže. Problém je potřeba řešit tam, kde vzniká. Kumulace špatných rozhodnutí se nedá prostě vyřešit tím, že budou vlády dotovat vybrané domácnosti.“
Evropské státy by si tedy podle Ilony Švihlíkové měly na rovinu říct, že emisní povolenky, finanční spekulace, důraz na spotové ceny, nenávist k zemnímu plynu a opovrhování jádrem musí skončit.
„Trh je potřeba stabilizovat. A to se stane jedině tehdy, pokud přestaneme blokovat stabilizující zdroje a postaráme se o to, aby se co nejrychleji staly součástí energetického mixu,“ uzavírá ekonomka.
Další témata rozhovoru: vysoká míra inflace v Evropské unii i USA; specifika turecké ekonomiky; priority nové německé vlády.
Související
-
Náš svět je na fosilních palivech naprosto závislý, tvrdí ekonomka Švihlíková
Mezinárodní agentura pro energii nabádá vlády, aby od příštího roku přestaly financovat nové fosilní projekty, jinak se nepodaří snížit emise na nulu do roku 2050.
-
Lukáš Kovanda: Drahá elektřina? Jde o důsledek jednotného evropského trhu. Budoucnost je v jádru
Česká republika je jedním z největších světových vývozců elektřiny. Jsme ale také součástí jednotného evropského trhu. Jak moc tato provázanost ovlivňuje naše peněženky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.