Náš svět je na fosilních palivech naprosto závislý, tvrdí Ilona Švihlíková

3. srpen 2021

Mezinárodní agentura pro energii nabádá vlády celého světa, aby od příštího roku přestaly financovat nové fosilní projekty, jinak se nepodaří snížit emise na nulu do roku 2050.

Jak by se svět obešel bez ropy? Budeme čelit nebezpečnému nárůstu globálních teplot?

„Dominantním účelem Mezinárodní energetické agentury pro energii bylo vždy znejišťovat ropné země a říkat, že vyspělé země vlastně ropu nepotřebují a berou ji jen z povinnosti.“

Bez těžby přijde zdražování

„Kdybychom se začali ještě dramatičtěji orientovat na jiné obnovitelné zdroje, tak na to také potřebujeme nerostné suroviny, které musíme nejprve vytěžit a na to zase potřebujeme fosilní paliva,“ upozorňuje v pořadu  Jak to vidí… ekonomka Ilona Švihlíková.

Ti, co prosazují nulovou těžbu, si pod sebou podřezávají větev, protože potřebují nějak vytěžit měď, hliník, lithium. Logicky to povede ke zdražování těchto komodit. Podle Ilony Švihlíkové bychom se měli se orientovat na to, aby energetický mix byl vyrovnanější a doplnit ho zemním plynem. Rezignovat zcela na fosilní paliva je podle jejího názoru mimo realitu.

Další témata rozhovoru: připravenost bank na krizi, zdražování nemovitostí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.