Ilona Švihlíková: Česko by mohlo udělat skok vpřed. Ale jenom navýšit investice nestačí
Rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila inovační strategii České republiky pro období 2019 až 2030. Je reálný předpoklad, že by se Česko mohlo zařadit mezi nejinovativnější země Evropy?
Podle Ilony Švihlíkové je současná doba velmi příznivá pro nový typ hospodářské politiky. „Načasování je rozhodně dobré. A dokonce by vzhledem k postupnému rozšiřování technologií mohlo umožnit nevyvíjet se lineárně, ale udělat skok vpřed, jako se to podařilo třeba Finsku,‟ myslí si ekonomka. „Na druhou stranu strategií máme hromady a často se veškeré síly vyčerpají na tom, že se něco sepíše, a pak na to padá prach.‟
Devět pilířů Inovační strategie ČR 2019–2030
Financování a hodnocení výzkumu a vývoje, Inovační a výzkumná centra, Národní start-up a spin-off prostředí, Polytechnické vzdělávání, Digitalizace, Mobilita a stavební prostředí, Ochrana duševního vlastnictví, Chytré investice a Chytrý marketing.
Otazník jsou finance a řízení
Slabinu nové Inovační strategie vidí Ilona Švihlíková v otázce finančních zdrojů. „Chybí mi tam, kde se na to vezme, kdo to zaplatí a odkud. Papír snese všechno, ale konkrétní kroky je potřeba mít perfektně připravené,‟ zdůrazňuje. A druhým problémem je podle ní otázka řízení. „Potřebujeme nějaký institut nebo alespoň skupinu několika lidí, která bude jednotlivé strategie spojovat. Každý resort si na něčem kutá sám, ale chybí tam spojnice. A v tom je veliký problém, protože jakákoli strategie tohoto typu musí být meziresortní.‟
Klíčové je podle Ilony Švihlíkové vybrat hlavní sektory, ve kterých se chceme rozvíjet, a systematicky je rozvíjet. „Samotné zvýšení výdajů, aniž bychom si vyhodnocovali cíle, kterých chceme dosáhnout, nestačí,‟ upozorňuje a jako příklad uvádí Německo, které si jednoznačně zvolilo obnovitelné zdroje jako stěžejní oblast svého budoucího rozvoje.
Další témata rozhovoru: O čem debatovali účastníci Světového ekonomického fóra v Davosu? Co je to inkluzivní globalizace? Jaká témata rezonovala v letošním Trumpově poselství o stavu unie? Kdo se stane novým šéfem Světové banky?Prospěje Česku plánovaná koncepce pro inovace a rozvoj?
Související
-
Jan Švejnar: Jsme na začátku obchodní války. Ekonomický rozvoj trvá už příliš dlouho
Spojené státy americké rozdávají sankce. Ekonomická konjunktura už trvá dost dlouho. A turecká měna padá. Rozhořela se naplno globální obchodní válka?
-
Ilona Švihlíková: Dynamika společenských změn je obrovská a probíhá na všech úrovních
Jaký byl rok 2018 z ekonomického hlediska? A jaké výzvy jsou před českým hospodářstvím v novém roce?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.