Jan Švejnar: Jsme na začátku obchodní války. Ekonomický rozvoj trvá už příliš dlouho

17. srpen 2018

Spojené státy americké rozdávají sankce. Ekonomická konjunktura už trvá dost dlouho. A turecká měna padá. Rozhořela se naplno globální obchodní válka?

„Válka se opravdu rozhořela, ale myslím, že ještě ne naplno. Stále se velmi intenzivně vyjednává. A to jak mezi Amerikou a Čínou, taktéž s Kanadou nebo Mexikem. Jsme tedy spíš na začátku války,“ říká ekonom Jan Švejnar.

Martin Kovář: Trump říká věci, na které evropští politici nebyli zvyklí. O bourání vztahů ale není řeč

Martin Kovář

Transatlantické vztahy v posledním období se ocitly pod velkým tlakem. Evropská unie vyčítá Donaldu Trumpovi, že bourá základy spojenectví. Co se vlastně mezi světovými hráči změnilo? Dokáže Trump odlišovat dlouhodobé spojence od nepřátel?

Jedním z důvodů pro rozpoutání může být řešení vnitřních problémů Spojených států. „Prezident Trump to vidí jako spásu průmyslu a americké ekonomiky. I když z hlediska ekonomů to je něco, s čím nesouhlasíme.“

K čemu by tedy protekcionistická politika USA mohla vést? „V nejhorším případě k opravdu velké obchodní válce a od toho by se pak odvíjela velká ekonomická recese, ne-li deprese. Když půjdeme do historie, tak ve 30. letech minulého století to byla přesně tato protekcionistická opatření, která vedla k obrovské depresi. To je ale nejhorší scénář.“

„Mírnější nebo pozitivní scénář by byl, že to vede strany k většímu a intenzivnějšímu vyjednávání. Dohodnou se pravidla, se kterými jsou všichni spokojeni, a poté může dál pokračovat bezcelní politika nebo taková, kde jsou cla velmi nízká,“ dodává.

Země si půjčují v cizích měnách

Americká opatření jsou primárně zaměřená proti Číně. Evropa je podle Švejnara zatím jakýmsi nevinným hráčem stojícím mimo, nicméně i ona je zasažena a nemůže být dlouho neutrální.

Jan Švejnar

Nemůže zde tedy být snaha o rychlejší vyvolání krize? „Je pravda, že hodně lidí si už nyní představuje, že konjunktura, která začala ve Spojených státech a pak se přenesla do světa, trvá velmi dlouho. Je to vlastně nejdelší období ekonomického vzrůstu v moderní historii a tudíž mnoho lidí si klade otázku, kdy tento cyklus skončí a kdy nastane pokles. Vidíme tuto nejistotu na příkladu, jak se chovají rozvojové trhy od Turecka dál.“

 A právě Turecko je kapitolou samo o sobě. Tamní lira se od začátku roku propadla až o 40 % a až teď se zase trochu vzpamatovává. „Příčinou je, že si země často půjčují v cizích měnách. Turci si nepůjčovali v lirách, ale v dolarech. Ve chvíli, kdy z nějakého důvodu začne být situace nejistá, zahraniční kapitál začne ze země odcházet a lira začne klesat. Všechny závazky v dolarech pak jsou mnohem hůře splatitelné a to vytvoří spirálu.“

autoři: Vladimír Kroc , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.