Humor, nadhled a odstup jsou tajemstvím dlouhodobého vztahu, říká Kateřina Cajthamlová

7. srpen 2018

Pokud jsme vnitřně nezávislí a máme schopnost radovat se i z maličkostí, jsme většinou dobrými partnery. Ale co když je ten druhý morous bez smyslu pro humor? Mohou fungovat i takové protipóly?

„Já myslím, že ano,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová, „pokud má ten morous ke své náladě jiný důvod než genetický.  Existuje tzv. reaktivita, a to je vrozená orientace na negativa.  S tím se nic neudělá. To musíte přijmout. Je důležité ho oceňovat. S krajkovým kapesníčkem si také nemůžete čistit boty.“

Se „závisláky“ se žije těžko

Je nějaký typ osobnostní, s kým se nedá žít? „Člověk s reaktivitou většinou netouží vládnout ve vztahu. Spíš potřebuje někoho, kdo ho pochopí. Ale pak jsou lidé, kteří vytváření přirozeně nerovnoprávný vztah. To jsou lidé, kteří jsou na něčem závislí, ať už na drogách nebo na alkoholu. Jeho partnerovi pak klesá sebevědomí, dělá kompromisy, a stává se někým, kdo tomu závislému slouží.“

muž a žena, nohy,láska, rande, partneři, partner

Další jsou lidé závislí na moci. „To může být buď člověk, která má vrozenou vývojovou poruchu mozku, je to antisociální porucha. Necítí třeba strach, stud. Ten vytváří vztahy účelové a druhého partnera nechápe. Říká se, že tito lidé jsou velmi úspěšní v politice nebo ve vrcholovém managementu.  A pak je to narcistní osobní porucha. Nacházejí si krásné bohaté lid, aby mohli říct: tenhle člověk mě miluje, a podívejte se, co já s ním můžu dělat. Tomu se říká: po použití zahoďte.“

Váš příběh

Paní Marcela je vdaná přes 30 let, a má dva syny. „Ačkoliv máme s partnerem rozdílné zájmy, tak náš vztah stále funguje, a stále se milujeme.“ A jaký má recept na harmonický život? „Ve vztahu je důležitá důvěra a tolerance. My jsme rádi spolu, ale i bez sebe. Já třeba jedu s kamarádkami na dovolenou. Manžel jezdí na různé pánské jízdy.“ A co by spolu ještě chtěli zažít? „Oba se těšíme na vnoučata. Plánujeme, jak si společně budeme užívat čas s nimi.“

„Paní mluvila moc pěkně,“ dodává k příběhu doktorka Kateřina Cajthamlová. „Důvěru potřebují zejména muži, a to i v době kdy se jim nedaří. Pokud žena dokáže muži důvěřovat i v situaci, kdy selhal, tak ho hýčká. Pro ženy je zase základní pocit bezpečí. Pokud tohle partneři respektují , tak má vztah velkou budoucnost.“

Noční nájezdy na ledničku signalizují závislost, říká lékařka Kateřina Cajthamlová

Kateřina Cajthamlová

Noční cesty do ledničky, neodolatelná chuť na čokoládu nebo brambůrky, litry kávy každý den. Pak jste závislí, říká lékařka Kateřina Cajthamlová.

Vztah může narušit i závislost na rodičích

Posluchač Mirek je ženatý devět let. Jeho manželka je závislá na rodičích, a on je už sedm měsíců o víkendech sám, protože manželka navštěvuje rodiče, kteří k nim chodit nechtějí. „Je třeba si o tom pohovořit. Je to i na rodičích, aby dokázali dítě pustit do života.“

autoři: Jiří Holoubek , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.