Hrne se na vás stres? Vytvořte si rutinu a udělejte si radost, radí terapeutka
Prožívat v době koronaviru obavy je zcela normální. Všichni jsme v určité nejistotě a každý na ni reaguje jinak, uvádí psychoterapeutka Kamila Šafková.
„Hrne se na nás stres, pracovní i finanční nejistota. Pomáhá proto vytvořit si určitou rutinu, pravidelný režim. Je dobré o sebe pečovat. Najít si prostor pro relaxaci. Cvičit. Udělat si malou radost. Nenechat se stahovat negativním myšlením a informacemi kolem nás.“
Do jaké míry může každodenní sledování zpráv o koronaviru přispět k většímu stresu? „To je individuální. Každý člověk by si to měl nastavit podle sebe,“ radí psychoterapeutka v pořadu Dva na Dvojce.
Dětem říkejte pravdu
„Je dobré přidat k negativním zprávám nějakou pozitivní. Lidé teď hodně řeší praktické věci. Potřeba odborníků může narůst až v době, kdy se situace uklidní.“ Někteří lidé přišli o práci a jsou ve velkém stresu. Jak takové informace sdělovat dětem?
„Je dobré před dětmi nic neskrývat, ani negativní emoce. Vědí, že se něco děje. Je dobré přizpůsobit informace jejich věku. Nepotřebují znát podrobnosti, ale vědět, co se děje,“ dodává Kamila Šafková.
Jak funguje poradenství pro samoživitele? Jak řešit odloučení od vnoučat?
Související
-
„Když máte home office, vezměte si hezké tričko. Rutina pomáhá zvládat stres,“ radí odbornice
„Stres je reakce těla na vnější prostředí. Bez stresu bychom byli mrtví. Nevnímám ho jako něco nebezpečného,“ ujišťuje vědkyně Julie Dobrovolná v Blízkých setkáních.
-
„Stres vás může i pošoupnout.“ Psychologové definovali a obodovali nejčastější stresové situace
„Ne vše, čemu stres říkáme, jím opravdu je. Označujeme tak všechno, co nám přerůstá přes hlavu,“ říká Marta Boučková. Psychologové rozlišují pozitivní a negativní stres.
-
Jak s dětmi mluvit o koronaviru? „Nejhorší jsou bezradné babičky,“ vysvětluje dětský psycholog
„Už zhruba ve 12 letech dítě myslí stejně kvalitně jako dospělí. Ale nemá zkušenosti,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Karel Humhal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.