Fotograf Šibík: O reportážní fotky není zájem
Fotografoval pád Berlínské zdi, hladomor v Súdánu nebo zemětřesení v Arménii. Jezdit po světě ale není tak jednoduché jako dřív. Jak si dnes zařizuje své cesty?
„Reportáže nebo dokumenty mi jsou bližší než portréty. Raději chci situace hledat, vidět a vyfotografovat. Nerad si ty situace připravuju,“ přiznává fotograf a reportér Jan Šibík v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.
Od roku 1985 Šibík absolvoval přes 200 cest do všech koutů světa. Může mít po takových zkušenostech ještě nějaké cíle a sny? „Mám jeden obrovský sen, abych u toho vydržel. Je to čím dál tím obtížnější. O reportážní fotky není zájem, média zanikají.“
„Abych mohl jezdit po světě a fotit události, musím si sám zajistit finance a čas. V dnešní době je díky mobilu velký zájem o fotografii, problém ale je, kde je zveřejnit. Pro fotografa je dnes ideální výstava nebo kniha. A právě to je vrchol, uzavření jisté kapitoly,“ říká.
O čem je jeho výstava na Staroměstské radnici? Jak se mu fotilo v Severní Koreji?
Související
-
Focení mobilem? Nechci, aby mi ujel vlak, říká fotograf Jan Šibík
Patří mezi nejznámější a nejoceňovanější české fotografy. V poslední době ale navíc kromě fotoaparátu začíná více fotit i mobilem.
-
Kalašnikov namířený na hlavu! Jan Šibík považuje blízkost...
Celý život míří. Ale nebojuje. Zaznamenává. Touha fotit ho kdysi mohla stát život. Teď už o nebezpečí nestojí.
-
Prosil jsem dětského vojáka, aby to nezmáčkl, říká...
Jan Šibík byl za posledních třicet let snad u všeho, co se zapsalo do historie. Vypravil se na víc než 200 cest. Zachytil konec komunismu v Evropě, hladomor v Súdán...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.