Fotograf Šibík: O reportážní fotky není zájem

13. září 2019

Fotografoval pád Berlínské zdi, hladomor v Súdánu nebo zemětřesení v Arménii. Jezdit po světě ale není tak jednoduché jako dřív. Jak si dnes zařizuje své cesty?

„Reportáže nebo dokumenty mi jsou bližší než portréty. Raději chci situace hledat, vidět a vyfotografovat. Nerad si ty situace připravuju,“ přiznává fotograf a reportér Jan Šibík v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.

Od roku 1985 Šibík absolvoval přes 200 cest do všech koutů světa. Může mít po takových zkušenostech ještě nějaké cíle a sny? „Mám jeden obrovský sen, abych u toho vydržel. Je to čím dál tím obtížnější. O reportážní fotky není zájem, média zanikají.“

„Abych mohl jezdit po světě a fotit události, musím si sám zajistit finance a čas. V dnešní době je díky mobilu velký zájem o fotografii, problém ale je, kde je zveřejnit. Pro fotografa je dnes ideální výstava nebo kniha. A právě to je vrchol, uzavření jisté kapitoly,“ říká.

O čem je jeho výstava na Staroměstské radnici? Jak se mu fotilo v Severní Koreji?

autoři: Tereza Kostková , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.