Kalašnikov namířený na hlavu! Jan Šibík považuje blízkost smrti za vlastní selhání

24. leden 2015

Celý život míří. Ale nebojuje. Zaznamenává. Touha fotit ho kdysi mohla stát život. Teď už o nebezpečí nestojí.

Jako válečný fotograf zažil Jan Šibík kalašnikov mířící na jeho hlavu. Smrt mu prý hrozila několikrát. Takovou situaci ale vždycky dává za vinu sám sobě.

Dříve riskoval víc. Dnes už by do míst těch nejhorších zvěrstev nejel. Sám žasne nad krutostí, kterou je člověk vůči člověku schopen.

Profesi si proto kompenzuje cestami, na které může vzít i svoji přítelkyni. Zanedlouho s ní odjede do Thajska.

Dětství rozhodlo

Zálibu v cestování v něm patrně vyprovokovala návštěva pražské ZOO. Poprvé v šesti letech tam fotoaparátem značky Ljubitěl vyfotil slona. Indie se později stala jednou z jeho nejoblíbenějších destinací.

Ještě předtím ale trénoval bojové podmínky na tribuně fotbalové Sparty, kde svůj objektiv rád mířil na rozbroje mezi fanoušky.

Snad bude fotoreportér Jan Šibík se svým portrétem od Hanky Švejnohové spokojen

Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.

autor: Hana Švejnohová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.