Focení mobilem? Nechci, aby mi ujel vlak, říká fotograf Jan Šibík
Patří mezi nejznámější a nejoceňovanější české fotografy. V poslední době ale navíc kromě fotoaparátu začíná více fotit i mobilem.
„Někdy po mobilu sáhnu. Jak se zlepšují a fotí s ním kde kdo, tak nechci, aby mi ujel vlak. Je to obrovská výhoda, že ho máte vždy v kapse. A pak je tu ještě druhá výhoda. Když máte v ruce mobil, neberou vás jako fotografa,“ říká o focení v dnešní době Jan Šibík.
Samozřejmě i takový mobil má své nevýhody. Velké zrcadlovky se prostě nedají nahradit. „Nicméně říkám, že vznikl takový nový svébytný žánr fotografie – fotka mobilem. A vlastně jsem sám překvapen kolik fotografů zvučných jmen někdy sáhne po mobilu. A dělají skvělé fotky.“
Někomu by při focení mobilem mohla chybět například delší optika. Podle Šibíka ale ty nejlepší fotky stejně vznikají do tří metrů. „Když vidím v tváři něco, tak to může fungovat. Neznamená to ale, že nemůže vzniknout skvělá fotka, kde bude malý človíček na horizontu. Na workshopech ale říkám, aby chodili k lidem blízko.“
Co najdete v jeho nové knize? Jaké má fotograf hranice? Kde všude cestoval? Co je u fotografa nejpodstatnější? Dobré oko nebo kvalitní aparát?
Související
-
Srpen 68 nejvíce ovlivnil Kryla a Kubišovou, říká jejich fotograf Otto Dlabola
Jeho fotografie jsou momentálně k vidění v rozhlasové Galerii Vinohradská 12. Jak se zrodil nápad vystavit 12 fotografií ze srpna 68 s fotkami Marty Kubišové a Karla Kryla?
-
Život je analog. Dokument o nejpomalejším fotografovi na světě
Roman Franc fotil Václava Havla i dalajlamu. Jeho fotografie z cyklu Můj Bratr loni zařadili do nejprestižnější fotografické aukce na světě v americkém Houstonu.
-
Václav Havel zbavoval lidi kolem sebe stresu, říká jeho fotograf Třeštík
Jan Třeštík byl jedním z těch, kdo prezidenta Václava Havla doprovázeli téměř na každém kroku – on konkrétně v roli fotografa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.