Elite: Ze skromných poměrů vyrostl punčochářský gigant

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Elite firma
0:00
/
0:00

S nadsázkou by se dalo říci, že počátky punčochářského průmyslu v České republice stojí na páru upletených punčoch ve Varnsdorfu. Pletla je Maria Worm, byl o ně zájem a tak ji její muž, Julius Kunert, podpořil.

Zboží Marie Worm šlo dobře na odbyt, a tak si v roce 1907 koupila další stávek a zaregistrovala svou živnost na okresním hejtmanství v České Lípě. Julius Kunert při tom svou ženu finančně podpořil. V roce 1920 v sousedním městě Großschönau založil firmu Julius Kunert – „Strickerei und Krawattenfabrik“. Chtěl se tím vyhnout celním poplatkům, protože se chystal převážnou část svých výrobků prodávat na německé straně hranic. A právě v tomto bodě můžeme hledat počátek budoucího Kunertova impéria.

Vypráví: Jan Kovařík
Připravili: Jitka Škápíková, Jan Kovařík a Světlana Lavičková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková

Kunertovo impérium

S příchodem světové hospodářské krize se ale situace na zahraničních trzích změnila a Kunert se podle toho musel zařídit. Závod v Großschönau zrušil a založil firmu novou, tentokrát ve Varnsdorfu. Tu ale zakrátko přenechal svému společníkovi a do třetice založil další firmu. Tak 23. května 1924 vznikla firma „J. Kunert a synové, továrny jemných punčoch, Varnsdorf“, nebo chcete-li „J. Kunert & Söhne, Wirkwarenfabriken, Warnsdorf“.

Kolekce punčochového zboží s vysokou kvalitou a velmi příznivou cenou nesla název Elite

Julius Kunert senior se stal ředitelem společnosti. Jeho syn Heinrich měl na starosti výrobu, druhý syn, Julius junior, pak zajišťoval obchodní stránku firmy.

Začínali s osmnácti zaměstnanci, kteří vyrobili tři stovky párů punčoch denně, po pěti letech už u Kunertů pracovalo na osm stovek lidí a produkce stoupla na patnáct tisíc párů za den.

Odvaha v nových materiálech

Kunert uměl pružně reagovat na novinky v punčochářském průmyslu. Ve svých laboratořích vyvíjel technologické postupy výroby a způsoby zpracování nových materiálů. A tak firma jako první začala vyrábět punčochy z umělého hedvábí Bemberg.

Kolekce punčochového zboží s vysokou kvalitou a velmi příznivou cenou nesla název Elite. Základ úspěchu spočíval v úzké specializaci v sortimentu výrobků. Řadu let firma vyráběla svůj standardní druh, sice ve stále větších sériích, ale jen ve třech velikostech a sedmi barvách.

Spolupráce s Baťou

Dalším prozíravým, dnes bychom řekli marketingovým krokem, bylo navázání spolupráce s firmou Baťa. Kunertovy výrobky se prodávaly v síti obchodů obuvnického krále pod reklamním sloganem ,,K Batově obuvi patří Kunertovy punčochy‘‘. 

Punčochy Elite se prodávaly také v síti obchodů Baťa

Když v době světové hospodářské krize razantně poklesla kupní síla domácího obyvatelstva, začala firma hledat odbyt na zahraničních trzích.

Svůj export orientovala především na Anglii a severské státy, dokonce založila pobočku v norském Oslu.

V Londýně si solidní odbytovou základnu zajistila tím, že navázala úzké obchodní spojení s firmou Marks and Spencer. A vyvážela své zboží i za oceán. Julius Kunert senior se brzy mohl honosit titulem ,,největší evropský výrobce punčoch‘‘.

Co bylo s firmou za druhé světové války? Kde se vzaly silonky a jak dopadly bratři Kunertové?

 

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...