Triola: V záplavě levného ženského spodního prádla z Číny dokázala konkurovat díky velikostem
„Do práce i do školy, podprsenku z Trioly,“ hlásala reklama v socialistické televizi. Prádlo od Trioly ale mohli nosit i muži. A to už rok po zrození Československa.
Značka Triola pochází z roku 1919. Zrodila se v Praze jako značka pánského a chlapeckého prádla. Po znárodnění v roce 1948 jméno Triola na téměř dvacet let zaniklo. Výrobce se k němu vrátil až v době ekonomických reforem v roce 1967.
Firma tehdy navázala kontakty se západem a získala nové technologie k výrobě elastického prádla. Rok 1967 je také rokem, odkdy se pojí značka Triola s Horním Jiřetínem. V 80. letech, v dobách největší slávy, chrlila Triola miliony kusů prádla. Většina mířila do SSSR.
Triola v Horním Jiřetíně
Bavlnářský podnik, dnešní Triola, stál v Mariánském údolí už od roku 1828. Původní přádelna vyhořela v roce 1889 a na jejím místě byla vybudována tkalcovna s tehdy nejmodernějším technologickým vybavením, poháněná parním strojem.
Výrobu dámského spodního prádla tu zavedla roku 1940 říšská firma Wegena. Znárodněním se jiřetínská Wegena stala částí podniku Leko a v roce 1958 stejně jako Panar spadla pod Průmysl prádla. Je zajímavé, že objekt slouží textilnímu průmyslu dodnes.
Přežila díky znalosti domácího trhu
Po listopadové revoluci se národní podnik rozpadl a řada závodů se osamostatnila. Samotná Triola zápasila o holou existenci. Trh zaplavilo levné prádlo z Číny. Nové vedení vyřešilo krizi uzavřením poboček v Toužimi a v Kraslicích, Horní Jiřetín se udržel díky vysoké kvalitě výroby.
Z kdysi gigantického národního podniku s 20 závody tak zůstal nakonec jeden jediný. Triola vsadila nejen na tradici, ale i na znalosti proporcí českých žen. Nejprodávanější velikosti jsou totiž 80 D a 80 E a koupit podprsenku takové velikosti z asijského dovozu je poměrně velký problém.
Hornojiřetínský podnik vyrábí už výhradně dámské spodní prádlo a plavky. Ročně odsud míří na trh téměř čtvrt milionu kusů. Firma prodává u nás a vyváží na Slovensko. V roce 2006 Triola získala pro šest svých modelů značku kvality Czech Made a následně ocenění Dobrá značka 2007.
Víte, že...
Triola jako legenda pronikla do lidové tvořivosti, inspiruje i básníky. Ivo Rýnar tak například ve svých Poetických ránech veršuje: „Krásné šaty na míru pro návštěvu z vesmíru ušije mi Triola, jen co Marťan zavolá…“
Dodnes mnohým rezonuje v uších vtíravá reklama ze socialistické televize, kdy do záběru z diskotéky zní: „Zdálky, zblízka, v rytmu diska – Triola, Triola, Triolááááááááá!“ Pro pobavení publika tento song občas zahraje na koncertě i doprovodná skupina Hany Hegerové.
Související
-
České plavky v Modeschau: PLOVE a Triola
Jak spolu souvisí mladá značka PLOVE Pavlíny Miklasové (UMPRUM) a tradiční český výrobce spodního prádla a plavek Triola? Přinášíme rozhovor s designéry i reportáž ...
-
Tonak: Rodinná továrna, která proslavila Nový Jičín jako kloboučnickou velmoc
Už od středověku byl Nový Jičín rájem soukeníků a kloboučníků. Mezi místními řemeslníky se objevil i jistý Gottfried Hückel, který přišel z bavorského Wurzburgu.
-
Burda: módní časopis a světové vydavatelství vzniklo kvůli nevěře
Franz Burda byl německý nakladatel a knihtiskař, který si kromě ženy Aenne Burdy vydržoval i několik milenek. Když na to jeho žena přišla, dostal nůž na krk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.