Ekonomka Švihlíková: Optimistické prognózy budoucnosti jsou ošidné. Přesto už vidíme světlo na konci tunelu
Díky postupnému rozvolňování začaly podniky i spotřebitelé věřit, že česká ekonomika v nejbližších měsících poroste. Důvěra byla v dubnu nejvyšší za poslední rok. Optimistické signály zaznívají i ze světa. Opravdu ale již nastal čas na optimismus?
„Mírný optimismus je spjat bezpochyby s epidemiologickým vývojem. Díky pokračujícímu očkování konečně vidíme světlo na konci tunelu. Podobné mírně optimistické signály se ostatně objevují i v dalších evropských a vyspělých zemích,“ říká v pořadu Jak to vidí... ekonomka Ilona Švihlíková.
„Dokonce se počítá s tím, že ekonomické oživení může být tento rok silnější, než se očekávalo. A vidíme i náznaky, že bychom se v tomto roce dokonce mohli dostat na úroveň před pandemií,“ dodává.
Ošidné prognózy
Dělat prognózy za situace, kdy pandemie je stále mezi námi a populace stále není proočkována alespoň ze 70 %, je však i podle Ilony Švihlíkové ošidné.
Čtěte také
„Přesto je nálada mnohem optimističtější než na začátku roku a spolu s lepší zdravotní situací se bude nutně zlepšovat i situace ekonomická.“
„Očekávám ale, že vývoj nebude stejnoměrný, ale vlnovitý. Lidé si budou chtít dopřát to, co v posledních měsících nemohli. Klíčové ale budou dlouhodobé trendy. Jakým způsobem se situace ustálí na trhu práce, jestli Českou republiku zasáhnou změny ve světové ekonomice, zkracování výrobních řetězců, regionalizace. A také samozřejmě bude záležet na tom, zda bude mít vláda připravené investiční projekty,“ vypočítává ekonomka.
Opatrnost namístě
Již nyní je patrné oživování domácí spotřeby, což je klíčový element většiny evropských ekonomik.
„Typicky francouzská ekonomika je poháněna domácí spotřebou, stejně silné je to i v Itálii. Německo se zase může těšit z obrovského čínského oživení, protože jejich ekonomické vazby jsou velmi silné.“
Namístě je ale podle ekonomky velká opatrnost. „Nejsme totiž v situaci, kterou bychom mohli porovnat s čímkoli, na co jsme byli zvyklí v minulých dekádách,“ uzavírá Ilona Švihlíková.
Další témata rozhovoru: český národní plán obnovy; kritika plánu konsolidace veřejných financí; je ve hře utažení úrokových sazeb?; epidemiologická situace v Indii; abnormální růst čínské ekonomiky.
Související
-
Ilona Švihlíková: Uzavření podniků o Velikonocích? Ano. Epidemii mají řídit epidemiologové. Ne lobby
Začíná se mluvit o uzavření podniků v rozmezí několika dnů kolem Velikonoc. Podle epidemiologů to může výrazně ovlivnit vývoj epidemie. Jaké budou ekonomické dopady?
-
Ekonom Lukáš Kovanda: Halíře dělají talíře. Možností, kde šetřit, má stát celou řadu
Česká republika rozvolňuje, končí plošné uzávěry. S postupující vakcinací se zřejmě blíží čas, kdy by se měl stát stáhnout do pozadí a začít šetřit. Kde všude může brát?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.