Ekonom Richard Hindls: Slovensko se nám ekonomicky přibližuje. Slovákům pomohlo i euro
Slovákům ekonomicky pomohlo zavedení eura. Ale ekonomika je menší a zranitelnější, hodnotí situaci po 30 letech od dohody o rozdělení Československa ekonom a statistik Richard Hidls. Jaké další dopady mělo rozdělení pro obě země? Jaká je životní úroveň v Bratislavě nebo Košicích? A jak se liší život ve vyloučených lokalitách na Slovensku a na českém území? Poslechněte si v záznamu pořadu Jak to vidí…, který přináší pohled známých osobností na dění kolem nás.
Třicet let od dohody o rozdělení Československa se Slováky žijeme a hospodaříme odděleně. Které zemi se daří lépe? „Rozhodně na tom Slovensko není hůř, než bylo ve vztahu k České republice. Začalo se nám přibližovat,“ uvádí ekonom Richard Hindls.
Čtěte také
Češi Slovákům fandí
Rozdíl se podle něj zmenšoval od začátku. Svou roli sehrály i krize, které značně zatížily naši ekonomiku. „U Slováků vidím pozitivní vliv eura a na druhé straně negativní přiškrcené fiskální politiky v České repoublice,“ hodnotí ekonom.
Slovensko ale podle Hindlse jde dobrou cestou. „Všichni mu fandíme. Pořád v sobě cítíme, že to je jeden stát, i když není,“ zamýšlí se host Zity Senkové na Dvojce. Jaká budoucnost teď obě země čeká?
Euro a vliv velkých evropských hráčů
„Odhad dalšího vývoje je obtížný. Obě země se musí vyrovnat s integrací a do toho se vrací covid. Slováci jsou navíc na hranici s Ukrajinou, kde nikdo neví, co se bude dít. Všichni čerpáme ruský plyn a ropu,“ vypočítává Hindls.
Přesto zanalyzoval slovenskou cestu. „Nemožnost mít vlastní měnovou politiku, malost slovenské ekonomiky s 5,5 milionu obyvatel. To povede k tomu, že Slováci budou víc ve vleku velkých rozhodnutí a velkých hráčů, jako je Francie nebo Německo.“
Česká republika se naopak podle něj potýká s narůstajícím dluhem a inflací. „Nedaří se ji zkrotit a je vyšší než na Slovensku,“ popisuje ekonom rozdíly.
Související
-
Richard Hindls: Nejde jen o covid, ropu nebo úrokové sazby. Roli hraje i psychologická inflace
Míra inflace v České republice dosáhla v květnu rekordních 16 %. Po pobaltských státech jde tak o 4. nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Jak se bude situace vyvíjet dál?
-
Richard Hindls: Drtí nás inflace. Standardní ekonomické nástroje v nestandardních dobách nefungují
Míra inflace dosáhla v České republice 14,2 %. Jde o třetí nejvyšší číslo v rámci eurozóny. Jak vážná situace je? A proč standardní ekonomické nástroje selhávají?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.