Richard Hindls: Nejde jen o covid, drahou ropu nebo úrokové sazby. Roli hraje i psychologická inflace
Míra inflace v České republice dosáhla v květnu rekordních 16 %. Po pobaltských státech jde tak o čtvrtou nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Jak se bude situace vyvíjet dál? A proč tolik záleží na naší důvěře v ekonomiku? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu také vysvětlí, proč se propadají akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě i zda lze očekávat růst mezd.
Žádný ekonomický nástroj zatím nedokázal inflaci zastavit. A ekonom a statistik Richard Hindls v pořadu Jak to vidí... připouští, že lze jen těžko odhadnout, jak dlouho to bude celé trvat.
Čtěte také
„Například z indexu zemědělské produkce, který přesáhl 39 %, je jasné, že vývoj v oblasti potravin nebude kdovíjak klidný,“ popisuje host Zity Senkové na Dvojce. Ekonomika se nicméně potýká s problémy dlouhodobě.
Důvěra v ekonomiku
O blížící se recesi se hovořilo už před pandemií. „Pak přišel covid, teď tu máme drahé suroviny, problémy s dodavatelskými řetězci... Je toho na ekonomiku hodně. Potřeba je ale mít i určitou naději. Protože inflace je způsobena také negativními očekáváními.“
„Není to jenom cena ropy, covid a úrokové sazby. Inflace je také o našich očekáváních, o tom, jak se chováme na trhu. Psychologická inflace hraje velkou roli. A důvěra v ekonomiku a chování jednotlivých subjektů je velmi vážná věc.“
Související
-
Lukáš Kovanda: Nespokojenost lidí roste, vláda ale nekoná. I když hlavní inflační úder teprve přijde
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je inflace nespravedlivá v tom, že bohatí dále bohatnou a chudí chudnou. Proč podle něj vláda lidem více nepomáhá?
-
Ilona Švihlíková: Pomoc jen nízkopříjmovým skupinám? Vláda asi nechápe, že krize zasáhne 80 % lidí
České domácnosti i firmy pociťují prudký nárůst výdajů, který jen tak neskončí. Co dělá pro záchranu nejohroženějších vláda? A proč by se měla inspirovat u sousedů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.