Ekonom Kovanda: Stopka pro ukrajinskou pšenici? V době vysoké inflace je to paradox

19. duben 2023

Polsko, Maďarsko a Slovensko zakázaly dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny. Důvodem je požadavek na přehodnocení bezcelního obchodu s Ukrajinou i to, že se v obilných zásilkách našly pesticidy. Česká republika se k podobnému kroku zatím nechystá. Proč? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě vysvětlí, co přinese Německu odklon od jádra, i to, zda se česká vláda obejde bez zvýšení DPH.

„Zákaz dovozu obilí z Ukrajiny je v Maďarsku, Polsku a na Slovensku motivován především snahou chránit domácí zemědělce. Je to ale velký paradox,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

„Kvůli tomu, že jsou chráněni tamní producenti a výrobci, se vlastně ceny obilovin, ale také třeba mouky nebo pečiva udržují na vyšších úrovních, než by byly, kdyby ukrajinská pšenice dál do těchto zemí proudila.“

Zvláštní je to podle Kovandy přinejmenším proto, že jde o země, které se potýkají s jednou z nejvyšších inflací v celé Evropské unii. „Logicky by tedy mělo být v jejich zájmu, aby ceny spíše srážely, třeba i tím, že budou o něco levnější základní potraviny.“

Připojí se i Česko?

Slovensko vysvětluje zákaz ukrajinských zemědělských produktů zjištěným výskytem pesticidů. Zajímavý je proto závěr českých úřadů, které v dovozu ukrajinského obilí žádné zdravotní riziko nespatřují a dovoz nepozastavují.

Čtěte také

„Zatím není důvod jim nevěřit. Roli hraje podle mě i to, že Česká republika nechce tolik narušovat podmínky jednotného vnitřního trhu Evropské unie. O bezcelním dovozu ukrajinských zemědělských produktů rozhodla Unie jako celek. Země Visegrádu to ale nerespektují a dávají přednost zájmům svých zemědělců. V Česku mají zemědělci zřejmě mnohem slabší lobby,“ vysvětluje Kovanda.

Jak by měly vypadat spravedlivé tržní podmínky pro evropské hospodářství, je však podle něj velmi těžké zodpovědět. „Musíme si uvědomit, že bezcelní dovoz je výjimkou. Je to výjimečný stav, ke kterému Evropská unie přistoupila v důsledku ruské blokády černomořských přístavů, která Ukrajině znemožnila vyvážet své produkty a obiloviny tradiční cestou přes Černé moře dále do Afriky.“

Politické body?

Evropská unie se tehdy rozhodla, že přesměrování toků podpoří. „Země visegrádské čtyřky, ale také třeba Rumunsko a Bulharsko umožnily přísun ukrajinských zemědělských produktů na své území bezcelně. Očekávalo se ale, že zboží půjde dál do Afriky. Namísto toho zůstává v daných zemích, čímž představuje velmi silnou konkurenci pro tamní zemědělce.“

Ochrana domácích zemědělců je tedy důsledkem. Podle Kovandy jde ale jistě i o politickou motivaci. Zejména v Polsku, kde se blíží volby. Kontaminace pesticidy pak může být jen zástupný motiv. „Posoudit to musejí příslušné úřady. Dokud ale ty české neshledávají ukrajinské zemědělské produkty nebezpečné, měli bychom v tomto pokračovat. Ostatně je to i v zájmu těch, kteří volají po tom, aby v Česku bylo levněji,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Spustit audio

Související